Pożyczka dla studenta – jak zdobyć środki na naukę?

Większość tegorocznych maturzystów stanęło przed trudną decyzją dotyczącą wyboru dalszej drogi kształcenia. Co prawda, wyniki egzaminów pisemnych znane będą na początku lipca, jednak uczelnie rozpoczęły już proces rekrutacyjny. Jeśli młodzi ludzie zdecydują się na studiowanie w swoim mieście, problem związany z finansami nie jest bardzo poważny. Co jednak jeśli zdecydują się na opuszczenie rodzinnego gniazda? Jak zdobyć środki na naukę? Czy student może ubiegać się o pożyczkę?

Wyjazd na studia

Studia poza rodzinną miejscowością to marzenie wielu młodych ludzi. Wreszcie można opuścić rodzinne gniazdko i rozpocząć życie na własny rachunek. Właśnie… czy aby na pewno na własny? Mimo że studia na państwowych uczelniach wyższych są bezpłatne, to nie oznacza, że bezpłatne jest również samo studiowanie. I to właśnie finanse często stają na drodze w momencie, gdy młodzi ludzie chcą studiować w innym mieście. W takiej sytuacji konieczne jest przecież posiadanie regularnych wpływów pieniężnych. Trzeba mieć pieniądze na mieszkanie, jedzenie i generalnie normalne funkcjonowanie. Nie każdą rodzinę stać, aby łożyć na tego typu utrzymanie. Możliwości pracy w przypadku studiów dziennych są mocno ograniczone. Skąd zatem wziąć środki na naukę? Wyjściem z sytuacji może być zaciągnięcie kredytu. Mogą się o niego ubiegać studenci z każdego typu uczelni i z każdego trybu. Podczas załatwiania formalności banki wymagają przede wszystkim zaświadczenia z uczelni o odbywaniu studiów, dokumentów wymaganych do celów poręczenia kredytu, a także oświadczenie o aktualnej liczbie członków rodziny oraz oświadczenia lub zaświadczenia o uzyskanych dochodach z poprzedniego roku. O tym, czy dany student otrzyma kredyt, decyduje wysokość dochodu na osobę w rodzinie – pierwszeństwo mają studenci o niskich dochodach. Gdy wszystko rozstanie rozpatrzone pozytywnie, student ma kredyt przyznawany na cały okres trwania studiów (nie może on być jednak dłuższy niż 6 lat). Nie otrzymuje jednak całej kwoty od razu – określona suma wpływa na konto przez 10 miesięcy w roku (od października do lipca).

Spłata kredytu studenckiego

A co ze spłatą? Rozpoczyna się ją w okresie 2 lat po ukończeniu studiów. Liczba rat spłaty kredytu stanowi dwukrotność liczby wypłaconych rat kredytu. Warto jednak zaznaczyć, że w okresie pobierania kredytu oraz w trakcie okresu karencji odsetki są spłacane w całości przez budżet państwa. Co ciekawe, można również ubiegać się o częściowe lub całkowite umorzenie kredytu – ze względu na trudną sytuację życiową lub trwałą utratę zdolności do spłaty zobowiązań.

Jeśli jednak student jest w dobrej sytuacji finansowej – bo ma pracę, czy pomagają mu rodzice – a potrzebuje jedynie jednorazowego zastrzyku gotówki, może ubiegać się o tak zwane chwilówki oferowane przez różne instytucje finansowe. Takie rozwiązanie proponuje nam na przykład pożyczki ratalne na pozyczkowy-portal.pl Oferta została przygotowana właśnie z myślą o młodych ludziach, którzy nie posiadają jeszcze ani historii kredytowej, ani wiarygodności. Dzięki temu student sam może wybrać kwotę, której potrzebuje oraz określić okres spłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com