Pomysł na biznes – własny oddział banku

Większość z nas, choć raz pewnie pomyślała o założeniu własnego biznesu. Mało, kto jednak pomyślał o otworzeniu własnego oddziału banku. Czy warto spróbować takiego biznesu? Jakie warunki koniecznie należy spełnić? Warto sprawdzić czy będzie to odpowiedni biznes dla nas.

Kto może otworzyć swoją placówkę bankową?

Niektóre banki, szczególnie te większe wymagają tego, aby osoba otwierająca placówkę z ich logiem posiadał wykształcenie w kierunku bankowości oraz znaczny kapitał pieniężny. Często sięgający nawet 150 tysięcy złotych. Mniejsze banki, którym bardziej zależy na rozwoju swojej sieci placówek wymagają od osób chcących prowadzić swoją placówkę, kapitału w wysokości od około 25 tysięcy złotych w górę. Konieczne jest przedstawienie kapitału, który umożliwi utrzymanie placówki bankowej przez okres, co najmniej sześciu miesięcy, niektóre banki wymagają kapitału na okres 12 miesięcy. Otwierając własny oddział banku musimy liczyć się również z kosztem licencji zezwalającej na uruchomienie własnej placówki.

Najlepsze lokalizacje na własny oddział banku.

Wszystkie banki mają swoje placówki w dużych miastach. Zazwyczaj gorzej z siecią placówek jest w mniejszych miejscowościach liczących poniżej 100tysięcy mieszkańców. To właśnie w takich miejscach banki często zgadzają się na otworzenie swojego oddziału. Nie mają pewności czy przynosić będzie on dochody, więc same nie inwestują, lecz gdy znajdzie się chętny zainwestować swoje środki pieniężne to zazwyczaj zgadzają się na uruchomienie placówki sygnowanej swoim logo.

Czy uruchomienie własnego oddziału banku jest opłacalne?

Wszystko zależy od lokalizacji, w jakiej położony będzie nasz bank i od tego czy będą z niego systematycznie korzystali klienci. Koniecznie trzeba liczyć się z kosztem lokalu, czyli wynajęciem i opłatami za prąd i inne media. Dodatkowo należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla zatrudnionych w placówce pracowników. Banki zazwyczaj zezwalają na franczyzę i otworzenie placówki, ale zastrzegają, że obowiązkowo muszą zostać zatrudnione, co najmniej 2-3 osoby. Więc jest to na początku dość znaczny koszt dla osoby otwierającej własną placówkę.

Tak naprawdę to czy biznes się udał można ocenić dopiero po kilku latach funkcjonowania naszej placówki bankowej. Jeżeli przez ten okres czasu utrzymała się na rynku, to oznacza to, że posiada stałych klientów, którzy korzystają z naszych usług. Dobrze prowadzony biznes w postaci własnego oddziału bankowego może przynosić dochody w wysokości od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście jak w każdym biznesie tak również ten może przynosić straty, z którymi koniecznie trzeba się liczyć. Zarobki zazwyczaj są prowizyjne. Oznacza to, że zarobimy określony procent tego, na jaką kwotę sprzedaliśmy produkty bankowe w danym miesiącu.

Cierpliwość

Decydując się na tego rodzaju własny biznes, musimy być cierpliwi, ponieważ stabilizacja na rynku i wyrobienie sobie renomy wśród klientów zazwyczaj trochę trwa. Początkowo zarobki będą znikome lub będziemy na lekkim minusie, dlatego powinniśmy posiadać pewien zapas środków pieniężnych na początek działalności.
W Polsce powstaje coraz więcej nowych placówek bankowych, zazwyczaj otwierane są one w formie franczyzy, a skoro ludzie decydują się na taki biznes, to musi on w większości przypadków przynosić dochody zezwalające na w miarę godne życie. Jak w każdym biznesie zależy dużo od osoby prowadzącej placówkę, jeżeli dostosujemy się do wymagań klientów, choćby takimi szczegółami jak godziny otwarcia, to mamy zwiększoną szansę na powodzenia. Większość banków jest otwarte w godzinach od około 10:00-18:00.

Może warto pomyśleć o wydłużonym czasie działania placówki? Ostatnio bardzo wiele nowo otwartych placówek, działa od 8:00-21:00 i pozwala to na osiąganie przyzwoitych zysków już na początkowym etapie działalności. Jeżeli mamy kapitał, cierpliwość i potrafimy dostosowywać się do potencjalnych klientów, to warto pomyśleć o otworzeniu własnego oddziału banku.

Pomysł na biznes dostarczył nam serwis bankowe-konto.pl  gdzie założysz darmowe konto bankowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com