Pomysł na biznes: własna placówka bankowa

Założenie własnej działalności gospodarczej to dobry sposób rozwijania kariery zawodowej. Podjęcie się prowadzenia swojej firmy ma mnóstwo korzyści – bycie swoim własnym szefem i zarabianie na własny rachunek to marzenie wielu osób. Pomysł na własną działalność musi być dopasowany do indywidualnych preferencji – praca powinna dawać satysfakcję, ale także zarobek.

Osoby zdolne do analitycznego myślenia, posiadające umiejętności logistyczne, skłonność do perfekcji i precyzji – świetnie sprawdzą się w zawodzie bankowca. Marzenia o prowadzeniu własnej firmy oraz chęć rozpoczęcia kariery w pracy bankowca można połączyć. Otworzenie własnej placówki bankowej nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać – zasady franczyzny nie wymagają ogromnych nakładów finansowych a szansa na odniesienie sukcesu jest stosunkowo duża. Jak zacząć budowanie własnego sukcesu?

Otworzenie własnej placówki bankowej – od czego zacząć?

Rozpoczęcie takiej działalności polega na współpracy na zasadach franczyzny. Banki są takim działaniom przychylne i chętnie nawiązują współprace, gdyż koszty ich prowadzenia są niższe niż głównych i centralnych oddziałów. By otworzyć własną placówkę należy spełnić kilka warunków – trzeba być osobą niekaraną, nie posiadać zaległości wobec ZUS i Urzędu Skarbowego, założyć działalność gospodarczą i posiadać lub wynajmować lokal odpowiedni do prowadzenia takiej działalności. Dodatkową zaletą jest doświadczenie w branży i wiedza na temat zarządzania placówką i znajomość finansów. Należy także uiścić opłatę licencyjną, która wynosi około 10 tysięcy złotych – kwoty różnią się w zależności od banku. Opłata ta jest jednorazowa i stanowi zabezpieczenie. Koszt wyposażenia, wynajmu lub kupna lokalu o minimalnej powierzchni 50 m², system antywłamaniowy oraz koszty zatrudnienia pracowników pokrywa franczyzobiorca.

Natomiast franczyzodawca zapewnia rozpoznawalną na rynku markę, niektóre banki finansują także reklamę na arenie lokalnej i materiały promocyjne oraz wyposażają placówkę w sprzęt komputerowy. Proponowana jest także pomoc w prowadzeniu działalności i doradztwo partnera w kwestiach zawodowych. Organizowane są przez bank szkolenia, dzięki którym franczyzodawca ma szansę rozwijać swoje zdolności kierownicze, poszerzać wiedzę i nabywać nowe umiejętności. By rozpocząć współpracę, należy wysłać swoje zgłoszenie poprzez stronę internetową lub osobiście zgłosić się do oddziału i poprosić o udzielenie dalszych wskazówek.

Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, bank przesyła wszelkie materiały dotyczące dalszego postępowania, zasady współpracy oraz umowę agencyjną. Kolejnym krokiem jest spotkanie z menagerem banku, który pomoże podjąć najważniejsze decyzje, doradzi w kwestii personelu, lokalu oraz odpowie na wszystkie pytania. Po podpisaniu porozumienia wstępnego można przejść do następnego etapu – rozpoczęcie szkolenia, adaptacja lokalu i wyposażanie go.

Czy otworzenie placówki partnerskiej banku się opłaca?

Miesięczny koszt jaki ponosi franczyzobiorca to wynagrodzenie dla pracowników (placówka musi posiadać minimum 2 pracowników), opłacanie czynszu i mediów, koszta prowadzenia biura. Na początku zyski są mniejsze, potrzebny jest czas na rozwinięcie placówki, zdobycie klientów i rozbudowanie sieci kontaktów. Przez cały czas można liczyć na wsparcie i pomoc oddziału banku. W dalszym etapie, gdy placówka partnerska zdobywa grono stałych klientów i ma stałe miesięczne dochody, zyski wzrastają i w dalszym ciągu utrzymują się na stałym poziomie. Po około 2 latach prowadzenia działalności, notowana jest stabilizacja – oznacza to, że placówka zdobyła renomę i jest znaczącym partnerem banku w swoim rejonie.

Banki oferują także liczne bonusy w postaci dodatkowego wynagrodzenia za realizację planu sprzedaży, prowadzenie aktywnych akcji marketingowych itp. Często można liczyć także na zwrot poniesionych kosztów na początku funkcjonowania. Rozpoczęcie działalności tego typu jest więc opłacalne. Warto rozważyć tę opcję, jeśli doświadczenie zdobyte dotychczas w pracy w instytucjach finansowych jest na tyle bogate, że jesteśmy gotowi zająć się tym na własną rękę. Szansa powodzenia jest tym większa, im lepiej znamy się na swojej pracy.

Pomoc przy opracowaniu artykułu: exprescredit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com