Pomysł na biznes: własna drukarnia

Drukarnie to miejsca, w których zamawia się wizytówki, listy, papier firmowy, czy drukuje się większe nakłady dokumentów i książek. Potencjalnych klientów firmy jest całkiem sporo – to zarówno wielkie wydawnictwa, jak i małe przedsiębiorstwa szukające realizatora ich zamówień. Może pomysł na biznes z własną drukarnią może być strzałem w dziesiątkę?

Działalność firmy

stendy 3d drukarniaJeszcze przed założeniem działalności warto zadać sobie pytanie o potencjalny charakter świadczonych usług i rodzaj klientów, których chce się przyciągnąć. Od naszych odpowiedzi będzie zależeć lokalizacja i wielkość wynajmowanego lokalu, ilość zakupionych maszyn i wydanej gotówki. Dobrze zorganizowane drukarnie powinny mieć dwie siedziby – małe biuro do przyjmowania klientów w centrum miasta oraz zakład produkcyjny.

W celu uniknięcia ogromnych kosztów wynajmu, najlepiej, gdy ten drugi będzie się znajdował w parku przemysłowym na obrzeżach. Niezbędny może być również tani transport między oboma punktami. Dobrym rozwiązaniem może być podjęcie współpracy z miejscową firmą kurierską lub zlecenie tego pracownikowi. Niestety, w tym miejscu musi się zakończyć oszczędzanie i trzeba będzie zakupić odpowiednie maszyny drukarskie.

Maszyny

Innym sposobem na obniżenie kosztów zakupu wyposażenia drukarni jest rozważenie zakupu maszyn używanych. Na stronie producenta maszyn i wyposażenia drukarni SuperFax znajdziecie zakładkę z aktualnie dostępnymi używanymi maszynami, począwszy od falcerek, przez zbieraczki cierne, utrząsarki do papieru czy kopertownice. Zakup używanej maszyny z pewnego źródła, do której mamy nieograniczony dostęp do serwisu oraz części zamiennych pozwoli spać spokojnie podczas najbardziej gorącego okresu w trakcie prowadzenia działalności.

Bardzo mało jest drukarni, które oferują kompleksowe usługi. Najczęściej specjalizują się w danej dziedzinie i w tym zakresie się rozwijają. Przed zakupem urządzeń, które są bardzo drogie, warto przeprowadzić szczegółową analizę zapotrzebowań w danym rejonie. Nie ma sensu otwierać drukarni o specjalizacji offsetowej, jeśli druga znajduje się tuż obok. Najważniejsza jest jednak opinia przyszłych klientów i wyjście naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom. Wybierać można wśród usług offsetowych, które sprawdzają się w bardzo dużych nakładach, ale zajmują sporo czasu.

Typować można również usługi druku cyfrowego, wielkoformatowego, sitodrukowego czy termo transferowego. Najważniejszy jest wybór jednej specjalizacji, a działalność można rozszerzyć, jeśli firma zacznie już przynosić ponadprzeciętne zyski. Koszt kupna maszyn jest znaczny. Na start należy przeznaczyć kapitał sięgający od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Dobrym rozwiązaniem zmniejszającym jednorazowe koszty otwarcia działalności jest leasing potrzebnych maszyn. W wielu przypadkach jest to najkorzystniejszy sposób wejścia w posiadanie niezbędnego sprzętu.

Drukarnie internetowe

Bardzo popularnym sposobem na rozszerzenie świadczonych usług i zdobycie większej ilości klientów jest drukarnia internetowa. Klient nie musi przychodzić i składać zlecenia osobiście, a może wysłać zamówienie przez Internet i mailowo przesłać niezbędne dokumenty. Szczegółowy sposób takiego działania zależy już jedynie od właściciela drukarni. Może być to usługa kompleksowa, gdzie po realizacji zlecenia, druki są dostarczane na wskazany przez zleceniodawcę adres, a płatności dokonuje się również internetowo.

Mniejsze drukarnie wymagają odbioru osobistego w siedzibie firmy i płatności gotówką lub kartą. Jeśli przedsiębiorstwo ma możliwość oddelegowania jednego z pracowników do rozwożenia towaru, warto wprowadzić pełną obsługę internetową. Koszt produkcji serwisu WWW, który obsłuży takie zamówienia, jest stosunkowo nieduży, zwłaszcza w porównaniu do urządzeń mechanicznych. Możliwe, że dzięki takiemu chwytowi zyskamy klientów, którzy do tej pory musieli poświęcać swój wolny czas, by pofatygować się do drukarni i złożyć zamówienie osobiście.

Reklama i marketing

Elementem niezbędnym do funkcjonowania drukarni jest odpowiednia reklama. Klienci muszą dowiedzieć się o istnieniu nowej firmy i świadczonych przez nią usługach. Wykorzystać można wszystkie dostępne sposoby – zarówno reklamę w mediach, jak i w postaci szyldów czy billboardów. Można również zastanowić się nad zatrudnieniem menadżera, który zajmie się tym w sposób specjalistyczny, łącznie z prowadzeniem profili na portalach społecznościowych. Celem, który musi zostać osiągnięty, jest renoma na rynku lokalnych usług poligraficznych. Niestety, wszystkie koszta, jakie trzeba ponieść praktycznie już na samym starcie drukarni, są znaczne, stąd i propozycja biznesu jest skierowana do osób posiadających spory kapitał.

Autorem artykułu jest specjalista w dziedzinie druku – pan Edward Brańko, zajmujący się również technologią druku wizytówek kaszerowanych – zobacz ofertę

3 Comments on “Pomysł na biznes: własna drukarnia”

  1. faktycznie jeżeli chodzi o rozkręcanie własnego biznesu to druk metodą sitodruku wydaje mi się najsensowniejszą opcją i nie generuje jakich gigantycznych kosztów żeby wystartować a jakość jest wysoka, promienniki podczerwieni tylko dobre trzeba mieć ale to pkinfra robi świetne i do nich warto się zwrócić bo znają się na rzeczy

  2. Ciekawą branżą drukarni może stać się także wnętrzarstwo. Tylko trzeba zainwestować w sprzęt, który drukuje ekologicznie, bo np. solwenty zanieczyszczają powietrze. Dobra jest technologia HP Latex. Od 3 października rusza w sieci Multikino seria spotkań z tym sprzętem. Wstęp bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com