Pomysł na biznes: sklep zoologiczny

XXI wieku to epoka sklepów z artykułami dla zwierząt domowych. Jednak konieczność zmierzenia się z gigantami takimi jak Kakadu, które pojawiają się w każdym mieście, otwarcie małego, niezależnego sklepu zoologicznego zdaje się nie być odpowiednim pomysłem dla osób o słabych nerwach. Do tego warto dodać fakt, że duża część Twojego targetu to stworzenia lubujące się w jedzeniu takim jak karma dla psów czy pasza dla koni o krótkim naturalnym okresie przydatności do spożycia, już wiesz że te wyzwania dalej rosną.

Jeśli jednak lubisz pracować z zwierzętami i lubisz być swoim własnym szefem, może to być lukratywne i przyjemne wyzwanie. Choć jest to nieco zniechęcające, prowadzenie sklepu zoologicznego nie różni się niczym od jakiegokolwiek innego zarządzania detalicznego. Będziesz musiał ustalić swoje zapasy i zająć się wyceną itp. Oczywiście, zanim zaczniesz, potrzebujesz biznesplanu i wyobraź sobie, kim będzie baza klientów.

Każdy odpowiedzialny właściciel sklepu zoologicznego powinien być w stanie rozmawiać z klientami tak, by w ich oczach być pewnym autorytetem, aby pomóc im w tym by mogli podjąć świadomą decyzję przy wyborze swojego zwierzaka. Jednym z aspektów odróżniających właścicieli sklepów zoologicznych od innych sprzedawców jest to, że muszą wiedzieć, jak właściwie dbać o zwierzęta w klatkach.

Lokal

Rodzaj lokalu, który wybierzesz, będzie ważny dla sukcesu Twojej firmy. Musi się tam znaleźć odpowiednia przestrzeń, aby klatki i akwaria były oddalone o co najmniej jeden metr od siebie. Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy lokalizacja jest dla Ciebie odpowiednia jest to, by policzyć liczbę osób przejeżdżających tam w ciągu jednej godziny. Następnie zrób to jeszcze raz, kilka razy i o różnych porach w różnych dniach. Będziesz także musiał rozważyć dostęp do pojazdu dla załadunku i rozładunku towaru.

Sprzedaż zwierząt i akcesoriów

Twoja oferta najprawdopodobniej będzie ograniczona do małych zwierząt (chomików, myszoskoczków, królików itp.), ryb i gadów.

Wiele sklepów zoologicznych obecnie subsydiuje swoje dochody poprzez oferowanie akcesoriów, takich jak obroże, smycze, zabawki, legowiska, wyżej wspomniana karma, a nawet ubrania dla modnych kotów i psów. Pielęgnacja i opieka nad zwierzętami są także lukratywną opcją, jeśli masz odpowiednie umiejętności.

Nie można również zapominać o akwariach, klatkach czy terrariach. Ich składowanie zajmuje więcej miejsca, jednak zapotrzebowanie na tego typu akcesoria na rynku jest wysokie. Posiadając w swojej ofercie akwaria, warto również wzbogacić swoją ofertę o rośliny akwariowe.

Ubezpieczenie

Zwykłe ubezpieczenia detaliczne zwykle mają tutaj zastosowanie, nawet w przypadku, gdy mowa o ”żywych towarach”.

Obejmuje to:

  • ubezpieczenie zapasów i zawartości przed kradzieżą, pożarem, powodziami, przypadkowymi i złośliwymi uszkodzeniami
  • ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pracodawcy

Obsługa klienta

Jak w każdym biznesie detalicznym, umiejętności obsługi klienta mają ogromne znaczenie. Tutaj ktoś o wesołym usposobieniu i wyraźnym zainteresowaniu zwierzętami wzbudzi zaufanie klientów i zachęci ich do zakupów.

Warto również pamiętać, że prowadzenie sklepu zoologicznego nie jest pracą, w której można zamknąć sklep kiedy się chce i wyruszyć w długi weekend z rodziną. Będziesz musiał przygotować plan awaryjny, w którym ktoś będzie dbał o to, że zwierzęta są karmione i pielęgnowane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com