Pomysł na biznes: import odzieży używanej

Przy planowaniu własnej działalności warto zastanowić się nad propozycją, która jest łatwa w realizacji, jest na nią zapotrzebowanie i może przynieść przyzwoity zysk. Właśnie takie warunki spełnia import odzieży używanej. Pomysł nie wiąże się ze specjalnymi wymaganiami. Sklepów z odzieżą używaną jest coraz więcej, rośnie również liczba klientów, a przecież ktoś musi dostarczyć towar.

Ubrania pochodzą najczęściej z krajów zagranicznych, gdzie organizowane są zbiórki. Tam umieszczane są w paczkach i transportowane do Polski. Wśród używanych elementów garderoby rozróżniamy dwie kategorie. Pierwsza to dezynfekowana odzież posegregowana. Traktuje się ją jak inne produkty i przy sprowadzaniu do Polski nie potrzebne są specjalne zezwolenia. Druga kategoria to odzież zużyta. Nie jest ona posegregowana i zgodnie z prawem traktuje się ją jako odpad. Przy imporcie potrzebne są specjalne zezwolenia od Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Hurtownia musi mieć dokumenty, że ubrania przeszły proces dezynfekcji. Przede wszystkim dla organów prawnych, ale także dla pośredników, którzy mogą wymagać kserokopii.

Stany Zjednoczone to dobry kierunek

Dobrze jest poważnie zastanowić się nad wyborem kraju, z którego będzie się sprowadzać towar. Odzież importowana jest głównie z Włoch, Chin, Turcji i USA. Warto zwrócić uwagę na Stany Zjednoczone, ponieważ towar stamtąd jest zdecydowanie lepszej jakości.

Amerykanie są znani z uwielbienia do firmowych spodni, czy podkoszulków. Import może przynieść większy zysk, bo ceny wbrew pozorom stoją na takim samym poziomie. Takie pozycje jak Nike, Adidas, H&M lub Reebok wzbudzają większe zaciekawienie, niż anonimowe firmy.

– Michał Then z serwisu amersklad.pl – importer odzieży z USA

Dodatkowo dochodzi też aspekt związany z jakością, czyli pewność, że ubrania nie rozciągną się, nie będą się pruły i nie zniszczą się po kilku praniach.

Jak wyglądają sprawy zarobkowe?

Niektórym osobom wydaje się, że w takim biznesie nie można zarobić. Używane ubrania kosztują po kilka złotych, więc gdzie w tym interes? Błąd. Zysk w handlu opiera się na naliczaniu marży. Towary z zagranicy warte są grosze. Podzielone są na wspomniane dwa sorty. Za sort pierwszej jakości zapłacimy więcej, bo to wyselekcjonowane ubrania i mamy pewność co do jakości. W sorcie drugiej kategorii przeważają ubrania przeznaczone do wyrzucenia. Trafiają się wśród nich jednak naprawdę okazałe znaleziska. Ludzie z różnych powodów decydują się na oddanie niepotrzebnych rzeczy z szafy. W wielu przypadkach jest to odzież w dobrym stanie, a często od markowych firm. Wartość produktów plus naliczony zysk sprawiają, że niekiedy pieniądze przeznaczone na zakup asortymentu potrafią zwrócić się kilkukrotnie.

Dobrze jest nawiązać kontakt ze stałym dostawcą

Dzięki temu można liczyć na różne rabaty. Kupując asortyment lepiej zamawiać duże ilości, w ten sposób zyskujemy dodatkowe upusty. Przy dużych ilościach często pomijana jest wartość transportu. W ten sposób sporo pieniędzy zostaje w portfelu, a je możemy inwestować w kolejne partie odzieży. Z odbiorcami w Polsce problemów nie będzie, ponieważ powstało mnóstwo second-handów. W grę wchodzi również sprzedawanie bezpośrednie – za pomocą internetu.

One Comment on “Pomysł na biznes: import odzieży używanej”

  1. Ciekawy artykuł. Tak naprawdę w tym biznesie najważniejsze jest znalezienie dobrej lokalizacji bo w niektórych miejscach wciąż brakuje tego typu działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com