PIT-37 za 2017 – kto składa, a kto nie ?

PIT-37 to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych w Polsce. Druk ten nie sprawdza się jednak we wszystkich przypadkach, co powoduje, że podatnicy składają nierzadko zeznanie na błędnym formularzu. Kiedy nie powinieneś się rozliczać na PIT-37? Jaki formularz musisz wówczas wypełnić? Sprawdź.

Kto musi złożyć PIT-37?

Jeżeli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło i nie czerpiesz dochodów z innych źródeł, powinieneś rozliczyć się z fiskusem, korzystając z druku PIT-37. Jest to bowiem formularz przeznaczony dla osób, które otrzymują przychody opodatkowane według skali (18 i 31 proc.) wyłącznie za pośrednictwem płatnika (zakładu pracy, zleceniodawcy itp.). PIT-37 wypełniają także emeryci, renciści, osoby otrzymujące świadczenia przedemerytalne, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, stypendia oraz świadczenia wypłacane z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Druk PIT-37 wypełniają więc osoby, za które zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. W praktyce oznacza to, że pracownik otrzymuje „do ręki” kwotę netto i nie musi się martwić bieżącym rozliczeniem podatku za uzyskiwane wynagrodzenie. Dopiero po otrzymaniu od pracodawcy lub zleceniodawcy formularza PIT-11, osoby zatrudnione na umowie o pracę lub umowach cywilnoprawnych, mogą przystąpić do złożenia deklaracji podatkowej, którą wypełniają na podstawie danych przekazanych przez płatnika.

PIT-37 – kiedy nie należy go składać?

Nawet jeżeli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, dzieło lub umowę zlecenie, w wielu przypadkach nie powinieneś składać druku PIT-37. Dzieje się tak, gdy:

  • – Uzyskujesz przychody z wielu źródeł, w tym takich, które rozliczasz bez pośrednictwa płatnika.
  • – Otrzymujesz jedynie świadczenia rodzinne (np. zasiłek pielęgnacyjny, pieniądze z programu Rodzina 500 Plus).
  • – Rozliczasz się razem z dzieckiem, które otrzymywało dochody w trakcie roku podatkowego.
  • – Rozliczasz się z małżonkiem, który otrzymuje dochody nieuwzględnione w PIT-37.

PIT-37 możesz rozliczyć przez internet

Złożenie deklaracji PIT-37 jest bardzo proste, tym bardziej, gdy wysyłasz swoją deklarację przez internet. Z każdym rokiem PIT-y online cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca ilość zeznań przekazywanych droga elektroniczną. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w ubiegłym roku Polacy pobili rekord i złożyli 9,7 mln PIT-ów online. Wiele wskazuje na to, że w 2018 roku wynik ten będzie jeszcze większy.

Aby złożyć PIT przez internet, musisz w pierwszej kolejności wybrać jeden z dostępnych na rynku programów, a następnie zainstalować go na dysku swojego komputera. Możesz także zalogować się w jednym z serwisów podatkowych i wypełnić PIT online. Kolejny krok to uzupełnienie danych w arkuszu. Większość programów będzie ci dawać jasne wskazówki, gdzie i co masz wpisać. Jeżeli nie uzupełnisz jakiegoś pola lub popełnisz błąd, system cię o tym powiadomi.

Niektóre programy PIT wykorzystują tzw. wstępnie wypełnione deklaracje. Oznacza to, że PIT zostaje automatycznie uzupełniony na postawie PIT-11, który pracodawca wysyła nie tylko do ciebie, lecz także do urzędu skarbowego. Kiedy już wyślesz PIT online, otrzymasz UPO (Urzędowe Poświadczenie odbioru). Dokument ten potwierdza, że twoja deklaracja podatkowa przeszła weryfikację formalną i dotarła do wybranego urzędu skarbowego. Jednocześnie UPO jest dla ciebie dowodem, że złożyłeś PIT w odpowiednim terminie.

Jak widzisz, PIT-37 możesz wypełnić programem PIT Pro 2017/2018 dostępnym na stronie podatnik.info -> zaledwie w kilka minut, bez wychodzenia z domu. PIT online jest więc najszybszą i najwygodniejszą formą rozliczenia podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com