Outsourcing, czyli pozbywanie się problemu

Obecnie w biznesie bardzo popularne stało się pojęcie outsourcingu. Outsourcingować można wszystko i w drugiej dekadzie XXI wieku rzeczywiście się tak robi. Firmy wyprowadzają na zewnątrz wszystkie działy firmy: produkcję, logistykę, sprzątanie, ochronę, rachunkowość czy nawet obsługę klienta. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, biorąc pod uwagę jak korzystne jest to dla firmy.

Outsourcing pracowniczy – jakie niesie korzyści?

Jednym z rozwiązań, które zyskuje ostatnio na popularności jest outsourcing pracowniczy. Niegdyś agencje pracy zajmowały się tylko wyszukiwaniem właściwych kandydatów na konkretne stanowiska oraz tworzeniem umów i przekazywaniem informacji o godzinach pracy czy dniach wolnych. Teraz rozszerzyły one zakres swojej oferty i coraz częściej proponują przedsiębiorstwom cały zakres zadań, który można ująć w nazwie outsourcing kadr i płac.

Niegdyś agencje pracy współpracowały głownie z dużymi zakładami produkcyjnymi, w których była duża rotacja pracowników, a sami kandydaci nie musieli mieć dużych umiejętności ani charakteryzować się konkretnym doświadczeniem w danej branży. Dziś coraz częściej do headhunterów zgłaszają się duże korporacje lub firmy usługowe, które nie chcą same zajmować się kwestią rekrutacji.

Rozliczanie i komunikacja z pracownikiem

Outsourcing kadr i płac pozwala na przekazanie innemu podmiotowi wszystkich kwestii związanych z pracownikami. Art. 231 Kodeksu pracy stanowi, że outsourcing pracowniczy polega na przekazaniu pracowników pomiędzy dotychczasowym a nowym właścicielem zakładu pracy. Oznacza to, że pracownicy mają innego „opiekuna” i na wszystkie ich prośby czy roszczenia odpowiadać będzie nie firma, w której pracują, ale ta, która zajmuje się jej pracownikami.

Oznacza to, że za wszystkie procesy, od rekrutacji, przez szkolenia aż do rozliczania płac, odpowiedzialna jest firma, której przedsiębiorstwo zleciło zajmowanie się kwestiami pracowniczymi. Jest to bardzo wygodne dla firmy, a z perspektywy pracownika niewiele się zmienia – może poza umiejscowieniem biura księgowej. Zmianie nie ulegnie ani hierarchia, ani podział obowiązków, ani nawet warunki zatrudnienia.

Outsourcing kadr i płac a odpowiedzialność

Firmy zlecające innym podmiotom rozliczenia z pracownikami mogą być spokojne o ewentualne pomyłki w prowadzeniu księgowości. Wraz z przekazaniem obowiązków innej firmie, przedsiębiorstwo pozbywa się odpowiedzialności. Przed urzędem skarbowym i sądami w zakresie płac i warunków zatrudnienia odpowiada tylko i wyłącznie firma outsourcingowa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com