Nigdy nie podejmuj decyzji bez danych

Nowoczesne przedsiębiorstwa nie mogą funkcjonować chaotycznie. Decyzji nie podejmuje się na podstawie domysłów, przeczuć czy wiadomości teoretycznych – potrzebne są konkretne dane, które pozwolą analizować stan faktyczny i docierać do przyczyn problemów. W transporcie będą to dane o ruchu pojazdów.

Co jest ważne?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wszystkie dane potrzebne do rozsądnego zarządzania firmą przewozową są dostępne od razu: przebyte odległości, informacje o trafieniu lub minięciu okienka czasowego na rozładunek, czasy przejazdów i koszty eksploatacji. Bardziej świadomi właściciele firm zdają sobie jednak sprawę, że te informacje dają tylko bardzo ogólny pogląd o stanie firm – aby podejmować lepsze decyzje, trzeba mieć dostęp do danych generowanych w czasie rzeczywistym. A ich uzyskanie wymaga określonych środków technicznych.

Co warto zmierzyć?

Pewne parametry mają znaczenie tylko w firmach przewozowych: czas potrzebny na przejechanie określonych odcinków drogi, koszty tankowań i wielkość spalania w konkretnych prędkości pojazdów czy uzależnione od niej zmiany kosztów eksploatacyjnych i częstość awarii. Często dziś należy również określać, czy kierowcy pracują zgodnie z przepisami: czy nie „nadganiają” wtedy, kiedy powinni być na przerwie albo przeciwnie – czy nie przeciągają przerw, aby później nadrabiać stracony czas w trasie. Każda ze wspomnianych zmian może mieć wpływ na terminowość dostaw, na bezpieczeństwo transportu, na koszty prowadzenia działalności i na opinię potencjalnych klientów o firmie. Do niedawna natomiast nie było pewnej i wygodnej metody kontroli tak szczegółowych parametrów.

Jakie możliwości daje monitoring pojazdu?

Gdyby systemy monitoringu floty były w stanie jedynie podawać prędkość chwilową pojazdu, jego stan czy daty kolejnych przeglądów, to byłyby bezużytecznym gadżetem. Pojedyncze dane są bowiem bezwartościowe – trzeba je odnosić do norm i wartości uśrednionych, aby zrozumieć istotę problemu i w ogóle ocenić, czy dane zjawisko należy jako błąd potraktować w wewnętrznych analizach i uwzględnić w planowaniu usprawnień.

Nowoczesny system monitoringu to przede wszystkim olbrzymi arkusz danych zbieranych na okrągło i prezentowanych w wygodnej formie, np. wykresu albo zestawienia, o czym wspominają twórcy portalu https://www.brumgo.com/pl/. Dzięki temu można łatwo wychwycić odchylenia i szukać błędów tylko tam, gdzie pojawia się wątpliwość co do prawidłowego przebiegu całego procesu usługowego. W systemach monitoringu nie jest więc ważne to, że pozwalają one na odczyt bieżących wartości jakiegoś parametru, ale przede wszystkim to, że w dłuższej perspektywie pozwalają uzyskać mnóstwo danych, które mogą stanowić podstawę do wyciągania mocnych wniosków co do dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Właśnie to czyni z nich nieocenione narzędzie w rękach nowoczesnego menedżera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com