Logo, czyli słów kilka o rozpoznawalności marki

Tworzenie znaku graficznego marki jest procesem wieloetapowym i dość skomplikowanym. Nic w tym dziwnego, skoro rolą logo jest przecież zwrócenie uwagi na konkretną markę i promowanie jej w warunkach silnej konkurencji.

Prostota w przekazie, bogactwo w wyrazie

Znak graficzny firmy powinien realizować dwa proste założenia. Pierwszym z nich jest prostota przekazu, wynikająca z ograniczonych środków prezentacji logo. Im więcej detali, kolorów i symboli, tym trudniej zapamiętać konkretny znak graficzny. Zwłaszcza, że jego rolą nie jest udokumentowanie umiejętności graficznych twórcy, lecz zwięzłe przedstawienie danej firmy i jej specyfikacji.

Druga kwestia, o której twórcy logo powinni pamiętać, to oczywiście bogactwo wyrazu. Projekt logo powinien w jasny i przejrzysty sposób przedstawiać zarówno markę, jak i specyfikę branży, w której na działa. Przykładowo, w przypadku marki zajmującej się produkcją zabawek, logo powinno być utrzymane w żywych kolorach i posiadać kilka elementów nawiązujących do tej branży (np. rysunki, postacie dla dzieci itd.).

Jak opisać trudną branżę?

Czasami może się zdarzyć, że marka, która zamawia swoje logo, nie działa w rozpoznawalnej branży. Może się więc okazać, że stworzenie logo według powyższych założeń nie przyniesie określonego efektu. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak sprawić, by dana marka była lepiej rozpoznawalna? Najlepiej ubogacić znak graficzny dodatkowym opisem, który w jasny i zwięzły sposób poinformuje Klienta, czym dana firma się zajmuje.

Opis ten powinien mieć z reguły budowę dwuczłonową i – koniecznie – musi on nadal kłaść akcent na nazwę marki a nie na jej specyfikę pracy. Projektowanie logo firmy specjalizującej się np. w czyszczeniu budynków biurowych, powinno, więc uwzględniać krótką nazwę branży (np. Lider w branży sprzątającej; Branża sprzątająca itd.). Niemniej nazwa ta nie może zakłócać odbioru samej marki.

Założenia kolorystyczne

Studio Tatuażu WarszawaSam fakt stworzenia nawet pomysłowego i odnoszącego się do działalności firmy znaku towarowego nie gwarantuje oczywiście sukcesu. Bardzo ważna jest tu kolorystyka, która z jednej strony powinna podkreślać istotę danego projektu biznesowego a z drugiej nie może powodować przesytu formy nad treścią. Oczywistym jest, że logo dla firmy zajmującej się ochroną środowiska, będzie oparte na barwach zielonych, symbolizujących przyjazne odniesienie do natury.

Samo logo nie musi być jednak wyłącznie kolorowe. Całkiem ciekawe prezentują się znaki towarowe oparte na czarnej kolorystyce, których stylistyka oparta jest na zasadzie kontrastu. Posiadają je zarówno studia tatuażu, jak również drogie restauracje. Wszystko zależy od sposobu prowadzenia działalności i próby przekazania czegoś więcej, niż tylko kilku kresek, kółek, bądź innych form geometrycznych.

Podsumowanie

Skorzystanie z pomocy specjalistów w zakresie tworzenia logo, nie zawsze musi wszystkim wyjść na dobre. Wielu “profesjonalistów” buduje znak graficzny firmy w sposób powtarzalny, według ściśle określonych, sztampowych założeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com