Kursy Na Wózki Widłowe i Samojezdne – Opisy Szkolenia Operatorów

Co obejmują szkolenia i kursy na wózki widłowe

Rosnąca popularność kursów na wózki widłowe wiąże się przede wszystkim z dużym zapotrzebowaniem na pracowników magazynowych w Polsce. Nie możemy zapomnieć o tym, że wiele z osób zamierzających wyjechać do pracy na terenie Unii Europejskiej stara się podnosić swoje kwalifikacje. Uprawnienia tego typu pozwalają na szybkie znalezienie pracy, przy relatywnie niewielkich kosztach. Kurs nie zajmuje również zbyt wiele czasu. Od jego początku do podejścia do egzaminu często wystarczy nam jedynie tydzień.

Z jakich elementów składa się kurs na wózek widłowy?

Aby uzyskać uprawienia, zezwalająca nam na obsługę wózków widłowych musimy odbyć kurs zarówno teoretyczny, jak i praktyczny. Tego typu kursy organizowane są w specjalnych ośrodkach szkoleniowych.Jedną z firm zajmującą się prowadzeniem kursów uprawniających do obsługi wózków widłowych na terenie województwa małopolskiego jest Centrum Szkoleń Zawodowych GREMA Ostatnim elementem jest zdanie egzaminu państwowego przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. W wyniku czego otrzymujemy dokumenty potwierdzające nasze uprawnienia.

wózek widłowy jest najważniejszym urządzeniem magazynowym

Cena kursu na wózki widłowe

W zależności, na jakiego typu wózki zamierzamy się szkolić, ich cena może być różna.
Najtańsze kursy zaczynają się już od 300 złotych, te bardziej specjalistyczne mogą kosztować nawet 700 złotych.

Co zawiera się w takiej kwocie?
Szkolenie teoretyczne, dotyczące rodzajów i budowy wózków widłowych. Kolejnym elementem jest opis prawidłowej eksploatacji maszyny. W najlepszych kursach otrzymamy informację dotyczącą wózków na propan-butan. Prawidłowego działania, jak i wymiany butli gazowe. Jest to czynność wiążąca się z dużym ryzykiem zapłonu, dlatego na przećwiczenie tej czynności szkoły przewidują zawsze sporą ilość czasu.

Oczywiście w cenie zawiera się również praktyczne przygotowanie do późniejszej obsługi sprzętu. Pierwsze godziny skupiają się na przyzwyczajeniu się do prowadzenia tego typu pojazdów. Następne na aktualnym transporcie pod obciążeniem oraz manewrowaniem w często wąskich alejkach specjalnie przygotowanych hal. Chodzi o wypracowanie płynnej jazdy u operatora.zarówno z obciążeniem, jak i bez. Odpowiednie operowanie widłami podczas załadunku i transportu będzie kluczowym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę.

Warto sprawdzić ile godzin teoretycznej nauki a ile praktycznej jazdy zawiera kurs. W dobrych ośrodkach godzin jazdy będzie zdecydowanie więcej niż teoretycznej wiedzy, którą możemy szlifować w domu.

Wymagania dotyczące przyszłych operatorów

Zastanawialiście się jakie wymagania powinien spełniać kandydat, który zostanie dopuszczony do egzaminu uprawniające poruszaniem się wózkami widłowymi?
Kryteria nie są zbyt rygorystyczne i obejmują jedynie 3 aspekty.
Wiek – kandydat powinien mieć ukończone 18 lat
Brak przeciwwskazań zdrowotnych – badanie lekarskie wyglądające podobnie jak to stosowane przy egzaminie na prawo jazdy. Sprawdzenie ogólnego stanu zdrowie i szybkości reakcji
Wykształcenie – Osoby starające się o uzyskanie uprawnień do kierowania tego typu pojazdami, powinny posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe.

Typy uprawnień na wózki jezdne – klasyfikacja UDT

Urząd dozoru technicznego podzielił uprawnienia na III kategorie, różniące się od siebie typem wózków, którymi możemy prowadzić.
Kategorie uprawnień:
I WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych, w tym specjalizowanych. Dodatkowo pozwala nam na prowadzenie wózków wymienionych w pozostałych kategoriach.
II WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z wyłączeniem specjalizowanych. możliwość kierowanie wózkiem z dowolnym napędem i bez ograniczeń wysokości podnoszenia i udźwigu, uprawnia też do obsługi wózków z III WJO
III WJO – uprawnia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych

Dodatkowe szkolenia podnoszące kwalifikację zawsze doceniane są na rynku pracy. Dlatego, jeśli posiadamy już III WJO od określonego czasu, to skorzystajmy i zapiszmy się na kurs z I WJO. Nigdy nie wiadomo kiedy może nam się to przydać.

Ładunki wysoko składowane są ściągane wyłącznie za pomocą wózków samojezdnych

Dokumenty, jakie otrzymamy po ukończeniu kursu

Dokumenty raz uzyskane są ważne bezterminowo, nawet podczas utracenia prawa jazdy nie zostanie nam one cofnięte. Kwalifikacja zawodowa UDT jest obok książeczki operatora najmocniejszym dokumentem, jakim operator może się legitymować. Certyfikaty, które wystawiane są po ukończonym szkoleniu, dostępne są w języku polskim. Wiele firm jednak decyduje się na możliwość ich przetłumaczenia na najpopularniejsze języki używane w Unii Europejskiej. Wyróżnić możemy m.in. tłumaczenia na język angielski czy niemiecki
Warto zadbać o przetłumaczenie naszych uprawnień, nawet nie planując wyjazdu zagranicznego, to nie wiemy, kiedy może się to nam przydać. Z reguły jest to usługa darmowa lub kosztuje około kilkunastu złotych.

Dlaczego warto skorzystać z kursów na wózki widłowe

Jeśli pracujemy aktualnie na stanowisku magazyniera, to podniesienie swoich kwalifikacji będzie czynnikiem, który wpłynie na możliwość awansu czy podwyżki. Jest to łatwy sposób uzyskania uprawnień, które mają realny wpływ na możliwość podniesienie swoich szans na rynku pracy. Osoby planujące dopiero swoją ścieżkę kariery, może skusić fakt dobrych zarobków przy relatywnie lekkiej pracy.

szkolenia na wózki widłowe obejmują transport realnych ładunków

Podsumowanie

Nawet osoby aktualnie nie mających styczności z pracą na magazynie decydują się na ukończenie kursów, które zwiększają ich atrakcyjność na rynku pracy. Osoby posiadające uprawnienia na wózki jezdne są poszukiwani na rynku pracy. Zdobycie uprawnień nie zajmuje wiele czasu, również ich koszt jest relatywnie niski. Osoby, które ukończyły 18 lat i nie posiadają przeciwwskazań zdrowotnych, mogą skorzystać z bogatej oferty ośrodków szkoleniowych. Po ukończonym kursie zarówno teoretycznym, jak i praktycznym pozostaje jedynie zdanie egzaminu państwowego, jego zakres nie jest trudny. I polega na zadaniach związanych z codziennym użytkowaniem wózka w pracy. Wybierając ośrodek szkolenia, warto wybrać ten oferujący tłumaczenie dokumentów na język angielski. Dokument taki będzie respektowany na terenie Unii Europejskiej. Umożliwi nam to łatwe znalezienie pracy, jeśli zdecydujemy się na emigrację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com