Kiedy klient nie płaci, czyli jak ochronić się przed nierzetelnym zleceniodawcą?

Prowadząc własną działalność gospodarczą, zwłaszcza usługową, narażeni jesteśmy na cały szereg sytuacji ryzykownych. I choć przy odrobinie ostrożności da się ich uniknąć i ze swej pracy czerpać wiele korzyści, to jednak warto wiedzieć, jakie niebezpieczeństwa na nas czyhają, i jakie środki ostrożności mogą być najbardziej skuteczne. W pierwszej kolejności warto wprowadzić działania prewencyjne pozwalające uniknąć nieprzyjemnych skutków i strat wynikających z nierzetelności kontrahentów. Najprostszym sposobem będzie z pewnością ubezpieczenie firmy.

Kiedy ubezpieczenie firmy to konieczność?

O ile w większości przypadków prowadzenia działalności gospodarczej OC firmy nie stanowi konieczności (sprawdź ofertę ubezpieczenia firmy FULL POLISA – http://fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-oc-firmy-i-dzialalnosci-gospodarczej/), a wszelkie ryzyko może wziąć na siebie sam przedsiębiorca, o tyle w niektórych branżach jest ono koniecznością sankcjonowaną prawnie. I tak na przykład ubezpieczenie firmy budowlanej, choć byłoby rozsądne nie jest wymagane, ale już prawnicy, organizatorzy wycieczek czy detektywi pracujący na własny rachunek są do tego zobowiązani. Dlaczego właśnie oni? Otóż są to zawody, które niosą za sobą spore ryzyko narażenia na utratę mienia osób trzecich czy też narażenie ich na jakiekolwiek straty.

Na czym polega i przed czym chroni OC działalności gospodarczej?

OC działalności gospodarczej, w zależności od warunków umowy, chroni przede wszystkim od odpowiedzialności cywilno-prawnej z tytułu niewywiązania się ze zleconych zadań, uszkodzenia mienia etc. Niemniej warto wiedzieć, że chroni ono ubezpieczonego również przed niewywiązaniem się z odpowiedzialności ze strony kontrahenta. Ubezpieczenie firmy chroni zatem samego przedsiębiorcę nie tylko przed skutkami niewywiązania się z umowy, ale również np. przed niewypłaceniem należności za wykonaną pracę przez klienta. Nawet bowiem, jeżeli jeszcze przed rozpoczęciem prac zabezpieczymy się doskonale skonstruowaną umową istnieje ryzyko, że kontrahent z jakichś przyczyn nie będzie w stanie bądź nie będzie chciał zapłacić za ich wykonanie. Są to oczywiście przypadki skrajne, ale jednak się zdarzają. Ubezpieczenie firmy stanowi doskonały sposób na obrony przed nieuczciwymi kontrahentami.

Jakie warunki zakłada dobre OC firmy?

OC firmy powinno być dostosowane do wysokości kapitału zakładowego oraz średniej kwoty możliwych roszczeń. Oznacza to w praktyce, iż kwotę składki należy dokładnie przemyśleć, zaleca się nawet skorzystanie z usług doradcy ubezpieczeniowego. Zbyt niska kwota składki może wpłynąć niekorzystnie na sumę ewentualnej wypłaty odszkodowania, zbyt wysoka może być natomiast nieadekwatna do poniesionych strat, a tym samym może generować zbędne koszty. Odpowiednio dobrana kwota składki jest zatem podstawowym, godnym przemyślenia warunkiem umowy ubezpieczeniowej. Niemniej jednak nie jedynym. Równie ważną kwestią są tak zwane triggery. Pojęcie to odnosi się do terminu w jakim dany ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność finansową za wypłatę roszczeń. Czyli np. dane zlecenie zostało wykonane w bieżącym roku kalendarzowym, kiedy opłacane były składki u ubezpieczyciela X, ale nie została za nie wypłacona należność. Po nieudanych próbach wyegzekwowania zapłaty, wykonawca postanawia dochodzić swoich roszczeń. Od wykonania zlecenia minęły jednak dwa lata a ubezpieczyciel zmienił się z X na Y. Kto w takim przypadku powinien wypłacić roszczenie? Tę właśnie kwestie również powinna regulować odpowiednio sporządzona umowa ubezpieczeniowa.

Ubezpieczenie firmy a inne metody odzyskiwania należności za pracę

Posiadając ubezpieczenie firmy, przedsiębiorca nie musi się martwić o wiele spraw, a i sposób zarządzania samym przedsiębiorstwem bywa zupełnie inny. W jaki bowiem sposób można wyegzekwować zapłatę za wykonaną pracę, nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia? Pozostaje droga sądowa, która to jedna w całości pozostaje na głowie poszkodowanego przedsiębiorcy. Bardzo ważne są zatem wszelkie kwestie formalne, umowy, dokumenty etc. Docelowo zapewne zaistniej konieczność skorzystania z kosztownej pomocy prawnej. Warto zatem przeanalizować czy oby bardziej nie opłaca się wykupienie OC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com