Jakie są koszty chwilówek na raty?

Pożyczki pozabankowe to bez wątpienia wygoda i możliwość otrzymania szybko gotówki i to bez wychodzenia z domu. Niestety za takie udogodnienia musimy sporo zapłacić. Wystarczy porównać kilka dostępnych ofert chwilówek na raty, aby przekonać się, że RRSO jest sporo wyższe niż w kredytach bankowych. O tym, jakie koszty poniesiemy zaciągając chwilówkę na raty i czy w ogóle nam się to opłaci w poniższym artykule.

Jakie dokładnie koszty chwilówek na raty naliczają pożyczkodawcy?

Najczęściej, najważniejsze jest oprocentowanie, bo to ono z reguły najbardziej obciąża nam kieszeń. Ustawa antylichwiarska wprowadziła na szczęście kwotę maksymalną odsetek, czyli czterokrotność stopy lombardowej NBP, co pozwoliło ograniczyć trochę koszty naliczane przez firmy pożyczkowe. Jednak nadal nie jest to mała kwota. Nie dajmy się nabrać na reklamy ofert pożyczek z minimalnym bądź nawet zerowym oprocentowaniem. Za tym zwykle kryje się wysoka prowizja, to w ten sposób pożyczkodawcy rekompensują sobie obniżenie innych składników kosztów zobowiązania.

Zdarza się, że to prowizja stanowi największe obciążenie naszego zobowiązania. Jest ona naliczana tylko raz i albo kwota jest pobierana od razu, tuż po uruchomieniu pożyczki, albo doliczana do każdej raty pożyczki. To czy bardziej będzie nam się opłacało wybrać opcję wyższej prowizji czy oprocentowania zależy od okresu spłaty. Jeśli decydujemy się na krótki okres, powiedzmy do 48 miesięcy, to lepiej wybrać wariant wyższych odsetek i niższej prowizji i odwrotnie, gdy pożyczamy na długi czas, to lepiej zapłacić raz większą prowizję i oszczędzić na oprocentowaniu.

Oprócz tego pożyczkodawcy proponują nam jeszcze ubezpieczenie i często nie należy ono do najtańszych. Jest to oczywiście dla nas zabezpieczenie w razie śmierci czy niezdolności do pracy, dlatego zawsze warto przemyśleć czy nie skorzystać z takiej dodatkowej opcji, pomimo większej raty. Ubezpieczenie to koszt dobrowolny, z którego możemy zrezygnować, a odsetki i prowizja są obowiązkowe.

Lepiej nie spóźniać się z płatnością raty!

Nie zapominajmy jeszcze o kosztach dodatkowych, jakie mogą pojawić się w czasie zwracania zaciągniętej pożyczki. Jeżeli spóźnimy się z płatnością, instytucja pożyczkowa będzie nam naliczać odsetki karne. Ich wysokość może się różnić w zależności od pożyczkodawcy, ale nie są to małe kwoty, nawet kilkanaście procent w skali roku. Wysokość odsetek od zadłużenia przeterminowanego w tym roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości, nie może przekroczyć 14% i taką wysokość przeważnie naliczają pożyczkodawcy. Kwota ta będzie naliczana przez cały okres, od dnia następnego po terminie płatności raty do momentu uregulowania płatności.

RRSO – wszystkie koszty chwilówek na raty w jednym!

Porównując oferty pożyczek na raty powinniśmy zwracać bacznie uwagę na RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania), ponieważ wskaźnik ten obejmuje wszystkie naliczone przez pożyczkodawców koszty zaciąganego zobowiązania. Dlatego zawsze sprawdźmy RRSO, ponieważ da nam to realny obraz tego, ile rzeczywiście przyjdzie nam zapłacić za pożyczoną kwotę.

Jak zminimalizować koszty chwilówek na raty?

Niestety nadal zdarza się wielu pożyczkobiorcom popełniać błąd i porównywać wyłącznie oferowane oprocentowanie. W takiej sytuacji po prostu przepłacamy i zamiast korzystać z optymalnej oferty, dajemy się złapać na haczyk instytucjom pożyczkowym. Warto skorzystać z rankingów chwilówek na raty, które w przejrzysty sposób, prezentują aktualny obraz produktów pożyczkowych w Polsce.

Dokładny koszt pobranej pożyczki mamy prawo poznać jeszcze zanim podpiszemy umowę. Jeśli zaciągamy zobowiązanie online to koszty chwilówek na raty sprawdzimy jeszcze zanim wyślemy wniosek o pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com