Jakich błędów unikać przy podłączeniu domowej kanalizacji?

Decydując się na samodzielne montowanie kanalizacji w domu, trzeba pamiętać o kilku elementach. Przestrzeganie poniższych zasad pozwoli na bezawaryjne korzystanie z osprzętu i pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas użytkowania.

Niewłaściwie podłączonych podejść rur

Instalacja kanalizacyjna będzie działać efektywnie jeśli rury łączące urządzenie z pionami są krótkie. Miska ustępowa powinna znajdować się 1-2,5 metra od pionu syfonu. W przypadku, gdy podejście jest dłuższe, pojawia się konieczność zastosowania dodatkowej wentylacji. Poza tym, najlepiej jeśli przybory sanitarne zostaną podłączone do osobnego podejścia niż miska. W podejściach dłuższych niż 3 metry należy zamontować zawór napowietrzający. Najwyższej jakości elementy armatury przemysłowej oferuje: medynski.pl. Na prawidłowe funkcjonowanie osprzętu ma wpływ również ich rozmieszczenie. Najlepiej, żeby urządzenia z syfonami umieszczanymi przy posadzce, znajdowały się blisko pionu.

Nieuwzględnienie syfonów

Montując instalację kanalizacyjną należy pamiętać, że każde urządzenie musi posiadać własny syfon. Ten element osprzętu montuje się między rurą kanalizacyjną, a odpływem z urządzenia. Syfon stanowi pewnego rodzaju korek między instalacją, a osprzętem sanitarnym. Konsekwencją braku wspomnianego syfonu jest nieprzyjemny zapach wydostający się do pomieszczenia. Właściwe rozmieszczenie i instalacja syfonów są więc niezwykle istotnymi elementami, które pozwalają uniknąć przykrej woni unoszącej się w kuchni czy w łazience. Przy wyborze syfonu trzeba również zwrócić uwagę na jego przepustowość. Przykładowo do brodzików zaleca się użycie tych z 30-70l/min. Należy pamiętać, że ogólna drożność syfonu powinna być kompatybilna z wydajnością baterii prysznicowej.

Niewłaściwie dobranej średnicy rur

Z racji tego, że instalacja kanalizacyjna bazuje na zasadzie działania grawitacyjnego, ważne jest dobranie rur o właściwych średnicach. Muszą one być dopasowane do ilości ścieków, które będą nimi przepływać. Rury zainstalowane przy umywalkach, pisuarze czy bidecie mają średnice około 4 cm. Dla zlewozmywaka i brodzika najlepsze są te ze średnicą 5 cm, a dla miski ustępowej – 10 cm. Średnica danego pionu musi być taka, jak największa średnica podłączonego do niego podejścia.

Instalacja kanalizacji wcale nie jest prosta. Poza wskazanymi elementami, trzeba również pamiętać o starannym podłączeniu rur, w celu uniknięcia awarii. Projekt instalacji kanalizacyjnej musi zawierać swobodne dojścia do połączeń, nawet po wykończeniu pomieszczeń. Dodatkowo, warto stosować najwyższej jakości osprzęt, który posiada certyfikaty i gwarancję trwałości. Osprzęt zaufanych producentów zawsze jest swego rodzaju gwarancją bezproblemowego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com