Jaka jest różnica między drukiem cyfrowym a offsetowym?

Na rynku możemy spotkać się z wieloma metodami druku, jednak to właśnie metody cyfrowa i offsetowa cieszą się największą popularnością zarówno wśród klientów, jak i ofert poszczególnych drukarni. Jednak obydwa te rodzaje cechują pewne różnice, przez co przy określonych zamówieniach offset sprawdza się dużo bardziej, a przede wszystkim okazuje się bardziej korzystny dla portfela klienta.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze metody, którą ma być zrealizowane nasze zamówienie?

Wybór pomiędzy cyfrą, a offsetem to częsty dylemat klientów. Większość ludzi mających bardzo małe pojęcie o poligrafii w ogóle nie wie, jakie są różnice i jak zadecydować. W tym przypadku radzimy wziąć pod uwagę dwa kryteria: po pierwsze, jak duże jest nasze zamówienie i po drugie, jak szybko ma być ono wykonane. Z drugiej strony dobrze jest mieć chociaż ogólną wiedzę na temat każdej z tych metod – stwierdza specjalista z Drukarni Kolumb.

Czym jest druk cyfrowy?

To forma druku bezpośredniego, czyli takiego, w którym nie ma zastosowania forma drukarska. Materiały są dostarczane do komputera jako cyfrowe dane, natomiast obraz tworzy się bezpośrednio w miejscu drukowania. Istnieje kilka metod druku cyfrowego, w których wykorzystuje się wiązkę lasera, obwody elektryczne lub strumień jonów.

Przechodząc do zalet, nie sposób nie wspomnieć o krótkiej realizacji każdego zamówienia – w druku cyfrowym nie tworzymy formy, zatem drukarnia lub agencja reklamowa zrealizuje każde zlecenie niemalże od ręki. Drukując w niskim nakładzie (od kilkudziesięciu do kilkuset sztuk) jest to także wyjątkowo opłacalna metoda. Do cech przemawiających za wyborem druku cyfrowego należy dobra jakość, możliwość pracy na różnych podłożach drukowych i rodzajach papieru, możliwość personalizacji każdej kopii, obróbki obrazu oraz stosowania całej palety kolorów. Z drugiej strony wśród wad należy wymienić jakość.

Wprawdzie jest ona wysoka, ale porównując ją do offsetu wypada nieco gorzej. Dodatkowo metoda cyfrowa niesie ze sobą pewne ograniczenia – opłaca się tylko przy niskich nakładach i jest odpowiednia głównie na małych formatach (druki większe od B3 to wciąż rzadkość).

Duża ilość egzemplarzy

Jeżeli nasze zamówienie obejmuje wydruk w setkach lub tysiącach egzemplarzy warto poważnie zastanowić się nad drukiem offsetowym. To przemysłowa odmiana druku płaskiego, polegająca na przeniesieniu obrazu z płaskiej formy drukowej na podłoże drukowe za pomocą cylindra pokrytego gumowym obciągiem. Metoda zapewnia niskie koszta wydruku pojedynczego arkusza, ale samo uruchomienie produkcji jest niezwykle czasochłonne i kosztowne, bo każdy kolor przygotowuje się na oddzielnej blasze. Zalety druku offsetowego to możliwość druku na nietypowych materiałach, koszty stałe na cały nakład i spora swoboda w manipulowaniu kolorami lub w stosowaniu dowolnej liczby kolorów dodatkowych. Wady to spora ilość pracy i duże koszta samego procesu przygotowania do druku, brak możliwości personalizacji i opłacalność jedynie w przypadku druku dużych nakładów.

Każda metoda ma swoje wady i zalety: druk cyfrowy okaże się idealny, kiedy zależy nam na szybkim wydrukowaniu w małym nakładzie. Przewaga offsetu rozpoczyna się wówczas, kiedy zależy nam na dobrej jakości wydruku idącym w setki lub tysiące egzemplarzy, natomiast czas ma dla nas drugorzędne znaczenie. – podsumowuje specjalista z Drukarni Kolumb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com