Jak znaleźć pracę w HR?

Coraz częściej organizowane są szkolenia HR dla pracowników firm. HR czyli Human Resources, to zasoby ludzkie. Specjalista w tej dziedzinie zajmuje się zarządzaniem pracownikami, ich rekrutowaniem, szkoleniem, ale także motywowaniem do bardziej efektywnej pracy. Mniej sympatyczną częścią obowiązków jest również polityka personalna, czyli zwolnienie pracownika.

Predyspozycje do zawodu

Szukając pracy w kategorii specjalisty od HR, warto zadać sobie pytanie, kto nadaje się do pełnienia tego typu obowiązków. Spłycanie ich do doradzania na rynku pracy lub też prowadzenia procesu rekrutacyjnego to tylko część prawdy. Pracując dla dużych firm, korporacji, ale też i średnich przedsiębiorstw, zwykle nie można narzekać na brak zajęcia. Zwłaszcza, że przy redukowaniu liczby etatów często zaczyna się od działu HR właśnie. Obowiązków przybywa a rąk do pracy niekoniecznie. Stąd konieczność szkoleń HR, które podpowiadają, jak efektywnie łączyć dotychczasowe i coraz nowsze obowiązki bez spędzania w pracy wielu nadgodzin.

Do zadań specjalnych

Praca w HR jest zajęciem, wymagającym nieustannego kontaktu z ludźmi. Wymaga więc doskonałych umiejętności komunikacyjnych, w tym cennej umiejętności słuchania. Coraz częstsze problemy w dużych firmach, dotyczące mobbingu czy molestowania pokazują, że jednym z podstawowych braków edukacyjnych jest niewłaściwa komunikacja. To ogromne wyzwanie dla specjalisty z działu HR. Musi on wykazać się nie tylko kompetencjami „miękkimi”, ale również “twardymi”. To oznacza znajomość realiów rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem branży, w jakiej pracuje. Specjaliści HR zwykle twierdzą, że nie ma takiego kierunku studiów, który by ich dobrze przygotował do wykonywania tego zawodu. Wiedzę i doświadczenie zdobywają metodą prób i błędów. Znajomość technik rekrutacyjnych, umiejętność opracowania poszczególnych testów, zajmowanie się integracją zespołu to tylko małą część obowiązków, jakie należy zaplanować i zrealizować.

Praca od zaraz

Specjalista HR to nie jest zajęcie dla każdego. Jednak decydując się na pracę tego typu, warto ocenić, czy jesteśmy w stanie sprawdzić się w obowiązkach, jakie nas czekają. Szkolenia HR pokazują, że z roku na rok zadań przybywa. Przy procesach rekrutacyjnych zwykle patrzy się na wykształcenie kandydata. Powinien mieć ukończone studia magisterskie (choć nie jest to konieczne). Kierunki preferowane to psychologia, komunikacja, marketing, zarządzanie oraz Public Relations. Jednak w każdym momencie swojej kariery można się przebranżowić, w czym pomagają szkolenia HR, dodatkowych praktyk czy stażu. Wystarczy wybrać rzetelny i wiarygodny podmiot szkolący. Dobrze jest nawiązać kontakt z profesjonalną agencją pracy tymczasowej. Można liczyć na pomoc doradcy personalnego a nawet rekrutację, która nieraz prowadzi do uzyskania upragnionej pracy.

Firmy, organizujące staże lub szkolenia HR zwykle obserwują uczestników. Jeśli któryś z nich dobrze rokuje na przyszłość, ma szansę otrzymać etat.

One Comment on “Jak znaleźć pracę w HR?”

  1. Mam nieodparte wrażenie, że toksyczni ludzie to prawdziwa plaga naszych czasów. Zarówno w rodzinie, jak i w miejscu pracy mam do czynienia z takimi wampirami emocjonalnymi, którzy wysysają dobrą energię, powodują złość, agresję i chęć kłótni. Nie wiem, jak się zachowywać, by całkowicie nie popsuć relacji. Obawiam się jednak, że jakakolwiek naprawa może być nieskuteczna, jeśli tylko ja będę chciała coś zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com