Jak zaaranżować domowe biuro na małej przestrzeni?

Biuro w niewielkim mieszkaniu? To możliwe – pod warunkiem, że umiejętnie zaprojektujemy naszą przestrzeń do pracy oraz oddzielimy ją od części domowej. Poznajmy najlepsze rozwiązania dla domowych biur – praktyczne, pomysłowe i ergonomiczne.

Domowe biuro, czyli prowadzenie działalności gospodarczej w domu, to obecnie jedna z najpopularniejszych form pracy wśród freelancerów. Nic dziwnego – dzięki temu znikają koszty utrzymania biura, można zaoszczędzić czas na dojazdy i o wiele swobodniej zarządzać swoim dniem. Pamiętajmy jednak, aby oddzielać to, co służbowe, od tego, co prywatne –dotyczy to zarówno wydatków, jak i przestrzeni w mieszkaniu.

Zakładamy biuro w domu

O zgodę wspólnoty mieszkaniowej na prowadzenie działalności w lokalu zwykle nie trzeba występować. Istnieje jednak taki wymóg przy niektórych rodzajach usług – np. jeśli otwieramy w mieszkaniu salon fryzjerski czy gabinet lekarski. W przypadku działalności, która może być dla sąsiadów uciążliwa, także należy zapytać ich o zgodę. Przyszły przedsiębiorca powinien następnie zgłosić w starostwie zmiany sposobu użytkowania części lub całości lokalu. Wówczas dowiemy się, czy zmiana przeznaczenia lokalu pociągnie za sobą dodatkowe działania związane z rodzajem wykonywanej działalności. W dokumencie składanym do starostwa przedsiębiorca opisuje obecny sposób użytkowania lokalu oraz pracę, jaką będzie wykonywał po założeniu firmy. Według ust. 2 art. 71 Ustawy o prawie budowlanym wraz ze zgłoszeniem należy złożyć: opis i rysunek przedstawiające lokalizację budynku oraz sąsiadujących obiektów budowlanych, opis techniczny budynku oraz lokalu mieszkalnego, oświadczenie o prawie do dysponowania przez przedsiębiorcę nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie od wójta lub burmistrza o tym, że planowany sposób użytkowania lokalu jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ekspertyzę budowlaną oraz stosowne pozwolenia i opinie, jeśli wymaga ich rodzaj działalności. Starosta ma 30 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu. Po tym czasie przedsiębiorca może już zarejestrować działalność w CEIDG.

Wybieramy miejsce na biuro

Biuro domowe jest zawsze „blisko” – to atut, ale i niebezpieczeństwo, że może nam się rozmyć granica między przestrzenią domową a biurową oraz czasem prywatnym i służbowym. W tym drugim przypadku najważniejsza będzie nasza własna samodyscyplina. Jeśli chodzi o przestrzeń, to nawet w małym mieszkaniu musimy wydzielić sobie obszar roboczy, gdzie będziemy spędzać czas tylko w godzinach pracy. Po jej skończeniu powinniśmy zamknąć drzwi (choćby były to nawet i „drzwi” symboliczne) – pozostała część mieszkania powinna być już sferą prywatną i rodzinną. Najłatwiej rozdzielić te dwie przestrzenie, jeśli mamy w mieszkaniu wolne pomieszczenie, które możemy zaadaptować na potrzeby biura. W niedużych mieszkaniach jednak takich pokoi brakuje. Wówczas trzeba wykazać się większą pomysłowością i przemeblować jedno z pomieszczeń tak, aby znalazło się w nim miejsce na biuro. Oddzielmy je od pozostałej części domu – np. za pomocą ścianki przesuwnej, parawanu, panelu wiszącego. Dobrym miejscem na biuro może okazać się także wnęka. Warto, aby przestrzeń robocza znajdowała się z dala od domowych ciągów komunikacyjnych oraz uwzględniała położenie okien. W miarę możliwości ustawmy biurko bokiem do okna, aby dostarczyć jak najwięcej naturalnego światła.

Urządzamy biuro – praktycznie i ergonomicznie

rolety olsztynCentralnym elementem miejsca pracy jest tu biurko – dlatego na jego wybór poświęćmy trochę czasu. Jego wygląd i dopasowanie jest oczywiście istotne, ale kluczową cechą powinna być ergonomia. Praktyczną opcją pozwalającą na wykorzystanie biurka zarówno podczas pracy siedzącej, jak i stojącej, są modele firmy AJ Produkty z elektryczną regulacją wysokości blatu. Dla projektantów, architektów czy rysowników przydatne będzie z kolei biurko umożliwiające zmianę kąta nachylenia blatu. Bardzo istotne jest również krzesło czy fotel biurowy – i one powinny posiadać możliwość regulacji wysokości, a także odchylenia oparcia do tyłu tak, by zachować naturalne wygięcie kręgosłupa. Pod blatem biurka można umieścić szafeczkę oraz szuflady, a także jednostkę centralną komputera (jeśli nie pracujemy na urządzeniu przenośnym).

Na małej powierzchni ogromną rolę odgrywają półki często montowane nad biurkiem, a także szafki oraz regały. Możemy tam przechowywać dokumentację, potrzebne materiały oraz książki czy czasopisma branżowe. Do przydatnych elementów należą też m.in. tablica korkowa lub typu pegboard, dzięki którym nie zapomnimy o rozmaitych ważnych sprawach, szafka lub niewielka komoda na kółkach, pudełka na papiery. Postawmy na jednej z półek rośliny doniczkowe (np. paprocie, pelargonie), które oczyszczają powietrze, ujemnie je jonizują i uprzyjemniają pracę. Unikajmy nadmiaru ozdób, gdyż nie tylko mogą wprowadzić chaos, ale także gromadzą kurz. Podobnie z zasłonami i dywanami. Minimalizm, czyli rolety w oknach oraz niewielki dywanik czy podkładka pod fotel, lepiej sprawdza się w przestrzeni biurowej.

One Comment on “Jak zaaranżować domowe biuro na małej przestrzeni?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com