Jak to jest z kredytem konsolidacyjnym?

Nie jest tajemnicą fakt, że Polska jest bardzo zadłużonym krajem. Na wielką skalę bierzemy kredyty. Zakupy, dom, samochód, zawsze znajdzie się powód, aby się zadłużyć. Przy tylu zobowiązaniach banki proponują kolejne swoje produkty, które mają nam pomóc w spłacie zadłużenia. W jakich sytuacjach warto skorzystać z opcji kredytu konsolidacyjnego, a w jakich nie?

Kiedy jest to dobre rozwiązanie?

Przy wielu zobowiązaniach musimy pamiętać o terminach spłaty. Zazwyczaj każdy ma jakiś inny, więc łatwo o nim zapomnieć. Często również jest tak, że biorąc kolejne pożyczki możemy doprowadzić do poważnych problemów finansowych. W takich sytuacjach warto skorzystać z opcji kredytów konsolidacyjnych. Chwilowe problemy finansowe mogą nam bardzo zaszkodzić, a mając możliwość spłacenia zadłużeń w jednej racie jest bardzo kuszącym pomysłem. Przy problemie z zapamiętaniem terminów płatności, takie rozwiązanie również może okazać się strzałem w dziesiątkę. Choć konsolidacja, to nadal kredyt, to odciążenie budżetu domowego niższą ratą spłaty i włączeniem do niej kilku zobowiązań jednocześnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Nie spowoduje to kolejnej lawiny wydatków, a pozwoli na wyregulowanie sytuacji finansowej.

Kiedy zrezygnować z takiego rozwiązania?

Przy każdym rodzaju zapożyczenia istnieje zagrożenie wpędzenia się w dług. Pod uwagę należy wziąć ten fakt również przy kredytach konsolidacyjnych. Pomimo tego, że ten produkt może nas znacznie odciążyć przy spłacie zobowiązań finansowych, to może również nas jeszcze bardziej pogrążyć. To jest dobre rozwiązanie wyłącznie przy chwilowych problemach finansowych, jeśli jesteśmy niewypłacalni przez dłuższy okres, to możemy popaść w jeszcze większe długi. Jeśli nasze zadłużenie jest zbyt duże, to możemy też nie otrzymać kolejnego kredytu. Nieprzemyślana decyzja może spowodować utratę całego dobytku, więc przed wzięciem kolejnego zobowiązania warto to dokładnie przemyśleć i przekalkulować nasze możliwości finansowe.

Ile kosztuje kredyt?

To pytanie zadają wszyscy zainteresowani kredytami konsolidacyjnymi. Skoro zawsze przyznawane są na świetnych warunkach dla pożyczającego, to ile tak naprawdę kosztują? Niestety większość osób słysząc informację o niższej racie, czy pomocy przy spłacie zobowiązania, idzie do banku bez dokładnego przemyślenia sprawy. Za kredyt konsolidacyjny również trzeba zapłacić i często niemałe pieniądze. W zależności od wybory, możemy mieć lepsze lub gorsze warunki kredytowania. Przy wyborze kredytu z zabezpieczeniem otrzymamy niższą ratę do spłaty, na dłuższy okres, a co za tym idzie nasza nieruchomość będzie obciążona hipoteką. Wybierając opcję bez zabezpieczenia otrzymamy wyższą ratę do spłaty na krótszy okres kredytowania. Co prawda nasza nieruchomość w tym przypadku nie zostanie zagrożona, jednakże opłata jaką otrzymamy również może być kolosalna, w rezultacie czego może nas tylko przerosnąć. Oprocentowanie tego typu kredytów chociaż jest podawane, to ukrywa się wśród rat, które chcemy zastąpić jedną z kredytu konsolidacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com