Jak stworzyć ciekawą nazwę dla start-up’u?

Stworzenie atrakcyjnej nazwy firmy jest trudne, jednak przed największym problemem stają start-up’y, czyli działalności przecierające dopiero szlaki w danej dziedzinie. Muszą być nie tylko innowacyjne w ramach prowadzonych prac, ale także każdym swoim elementem na nią wskazywać, a więc także nazwą. Ich sukces w dużej mierze zależy od, wydawałoby się błahych, aspektów nazewnictwa.

Unikalność i wyjątkowość

Firmy innowacyjne muszą tworzyć swoją markę ze zwiększonym wysiłkiem. O sukcesie lub porażce może decydować każdy, najmniejszy nawet szczegół. Dlatego nazwa start-up’u jest tak ważna. Koniecznie musi być tak samo unikatowa i wyjątkowa jak prowadzona działalność. Warto, by w jakiś sposób nawiązywała do charakteru oferowanych usług.

Dodatkowo, musi być krótka i prosta w wymowie dla przeciętnego klienta. Bardzo często kontrahenci nie wiedzą, czego szukają w ofercie danej firmy, więc jeśli również nie potrafią zapamiętać jej nazwy, jest źle. Podobnie, jeśli marka będzie zawierać ogólniki, które w tracie wyszukiwania w Internecie skierują klienta na strony wszystkich firm, tylko nie tej konkretnej. Warto natomiast zastanowić się nad użyciem popularnego słowa w nietypowym kontekście. Im bardziej nazwa będzie się wyróżniać, tym lepiej.

Dosyć prostym rozwiązaniem jest stworzenie atrakcyjnego hasła i dodanie do niego końcówki lub przedrostka, które sugerują, jaki jest profil działalności i branża firmy. Przykładowo, dodając na końcu MED., sugerujemy branżę medyczną. Niestety, są i minusy takich rozwiązań. Większość przedsiębiorstw o tym profilu używa takich końcówek, stąd trzeba wymyślić jeszcze bardziej atrakcyjną i chwytliwą nazwę główną.

Idealna nazwa

Nazwa idealna nie istnieje. Można jednak próbować jak najbardziej się do niej zbliżyć. Nad koncepcją i psychologią nazewnictwa głowią się najlepsi specjaliści wszystkich krajów. Niektórzy sugerują, by używać haseł rozpoczynających się na początkowe litery alfabetu.

Taki zabieg sprawi, że na wszystkich alfabetycznych listach, w katalogach i gazetach, firma może zostać wymieniona na pierwszej stronie, a nawet z samego początku. Osoba czytająca listę, bez znaczenia czego, skupia się w pierwszej kolejności na kilku pierwszych wymienionych punktach, a zatem większa szansa, że nas zapamięta. Inni specjaliści odradzają stosowanie nazw rozpoczynających się na litery Z, X lub Q, gdyż są bardzo rzadko spotykane.

Z drugiej strony, na teoria przeczy się z unikalnością i wyjątkowością, którą chce się osiągnąć. Nie warto także mieszać litery z cyframi, gdyż jest to mieszanka ciężka do zapamiętania. Albo jedno, albo drugie. Takich porad i wskazówek jest całe mnóstwo. Najważniejsze jest jednak, by nazwa stanowiła podstawę do budowy firmy i była tym, czym dla książki jest tytuł.

Nigdy samemu

Odradza się tworzenie nazwy firmy w pojedynkę. Zawsze należy poprosić o pomoc znajomych, przyjaciół i rodzinę lub współpracowników. Samemu często trudno jest dostrzec podstawowe błędy. Tworzenie pomysłów także lepiej wychodzi w większym gronie. Można zorganizować burzę mózgów. Ważne jest, by nie odrzucać żadnego pomysłu, nawet takiego, który wydaje się bardzo głupi. Historia pokazuje, że niejedna taka nazwa spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów. Dopiero wspólnymi siłami można odrzucać lub popierać dane rozwiązania. Nie bójmy się także pytać osób z zewnątrz.

W końcu to właśnie tacy ludzie mają stanowić rdzeń naszej klienteli. Im więcej dobrych opinii zdobędzie nazwa, tym lepiej. Warto jednak także poprosić o jej przeliterowanie albo przypomnienie za kilka dni. Wtedy może się okazać, że w pamięci odbiorców pozostało to hasło, które wszyscy uważali za najmniej adekwatne. W takim wypadku, warto je rozważyć. Wena twórcza nie zawsze przychodzi na zawołanie. Jeśli przez dłuższy czas nie napłyną żadne ciekawe pomysły, może warto rozważyć odpoczynek?

Ta jedna jedyna, najlepsza nazwa może pojawić się przypadkowo, sama z siebie. Odkryć ją można w czasie żartów ze znajomymi, podczas snu czy romantycznej kolacji z partnerem. Nigdy nic nie wiadomo.

Opracowano na podstawie serwisu copywriting.pl, na którym znaleźliśmy ciekawe nazwy firm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com