Jak odliczyć VAT za nocleg – usługa kompleksowa

Czy można odliczyć VAT za nocleg pracownika w delegacji?

Prawo do odliczania wartości podatku VAT za zakupione towary i usługi jest dla przedsiębiorców dużym udogodnieniem, które pozwala zoptymalizować koszty prowadzenia firmy czy przedsiębiorstwa. Ale w gąszczu przepisów łatwo się pogubić. Jednym z przypadków, w których możemy napotkać na pewne przeszkody, jest podróż służbowa. Dowiedz się jak odliczyć VAT za nocleg i wyżywienie.

odliczanie podatku vat

Przedsiębiorca, który jest czynnym płatnikiem podatku VAT, ma prawo do obniżenia jego wartości odprowadzanej przy sprzedaży o wartość naliczoną przy dokonywaniu zakupu. Zasadę tę opisuje szerzej ustawa o podatku od towarów i usług. Problem natomiast pojawia się, gdy przedsiębiorca wynajmuje dla swojego, będącego w podróży służbowej, pracownika – hotel lub pokój. Wówczas prawo do odliczenia podatku VAT nie przysługuje mu, mimo że zakup ten dokonywany jest w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Ale i od tej zasady jest pewien wyjątek.

koszty za nocleg w delegacji

Podstawa prawna

Przepis ograniczający możliwość odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia usługi noclegowej w przypadku przedsiębiorców jest całkowicie zgodny z prawem unijnym. Obowiązuje bowiem dyrektywa, w myśl której państwo członkowskie może utrzymać wyłączenie z odliczenia podatku od towarów i usług, które obowiązywały przed przystąpieniem kraju do Unii Europejskiej. Zapis ten wszedł w życie zanim weszliśmy do Wspólnoty, a więc może być stosowany nadal.

Kiedy więc odliczymy VAT za usługę noclegową?

O komentarz poprosiliśmy przedstawiciela platformy dla właścicieli hoteli pracowniczych, kwater dla robotników i osób szukających noclegu dla pracowników – https://www.hotel-pracowniczy.pl/

Przedsiębiorca, który wybiera się w podróż służbową lub wysyła w nią swoich pracowników, nie ma podstawy prawnej, która umożliwiałaby mu skorzystanie z możliwości odliczenia podatku VAT za nocleg lub wyżywienie.

Wyjątkiem od tej reguły jest tak zwana usługa kompleksowa. Należy więc wykazać, że nocleg lub wyżywienie były usługami pomocniczymi stanowiącymi część bardziej złożonego przedsięwzięcia.

wyżywienie pracowników w delegacji

O co chodzi z usługą kompleksową

Usługa kompleksowa polega na tym, że konieczne jest wykazanie, że zakup dotyczył większego pakietu usług, w którym usługa noclegowa oraz wyżywienie uczestników wyjazdu służbowego były jedynie jedną ze składowych, a nie “samodzielną” usługą. Pakiet usług taki już upoważnia przedsiębiorcę do odliczenia podatku VAT za te usługi i jest to jedyny wyjątek w przypadku tego zapisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com