Jak działa Towarzystwo Pożyczek wzajemnych?

Towarzystw Pożyczek wzajemnych – tzw. TPW cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, zarówno pośród inwestorów, jak i pożyczkobiorców. Przemawiają za nim proste zasady udzielania pożyczek oraz bezpieczny sposób inwestowania z kilku procentowym zyskiem po upływie każdego miesiąca – gdyż z zasady każda pożyczka jest udzielana na okres 30 dni, z możliwością wielokrotnego przedłużenia spłaty.

Brak spłaty zobowiązania – co się dzieje?

Jak wiadomo, w świecie pożyczek nierzadko dochodzi do sytuacji w której pożyczkobiorca choć zobowiązał się do utrzymania konkretnego terminu to jednak z takowego się nie wywiązuje. Różne instytucje finansowe mają różne sposoby na wyjście z takowej sytuacji, jeśli chodzi o TPW odbywa się to w sposób następujący…

Dochodzi w pierwszej kolejności do windykacji pożyczkobiorcy z ramienia przedstawiciela TPW. Następnie niezależnie od wyników 90 dniowej windykacji TPW dokonuje odkupienia od inwestora pożyczki – zwracając mu założone pieniądze. To bardzo uczciwy układ.

Domowy lombard w TPW

Jedną z możliwości zawarcia umowy pożyczkowej w TPW jest takowa w oparciu o zabezpieczenie w formie przewłaszczenia. Niektórzy klienci nazywają tę formę pożyczki swojego rodzaju lombardem z dojazdem do domu, gdyż w dużym stopniu przypomina właśnie tego rodzaju transakcję. Tak samo jak w typowych lombardach w TPW odbywa się to w ten sposób, że w celu zabezpieczenia spłaty pożyczki ustanawia simę zabezpieczenie na przedmiotach należących do pożyczkobiorcy.

Mogą to być np.:

• drogocenna biżuteria,
• samochód bądź inny pojazd,
• sprzęt RTV.

Nazwa lombard z dojazdem wzięła się z faktu, iż przedstawiciel TWP odbiera do depozytu sprzęt bezpośrednio z miejsca zamieszkania klienta. Czasem też w ramach umowy może być tak, że towarzystwo pozwala klientowi na korzystanie z takowego sprzętu w czasie jej trwania – co jest przyjaznym dla pożyczkobiorcy rozwiązanie, który choć znajduje się w pilnej potrzebie finansowej to dając pod zastaw np. samochód może nadal swobodnie z niego korzystać.

Proces udzielania spłaty i windykacji pożyczki – jak to wygląda w TPW?

Saldo konta zostaje określone przez inwestora tzn ten musi określić wysokość kwoty, którą dysponuje do tego, by móc udzielać pożyczek w ramach towarzystwa. Później, chcąc brać w tym udział musi ustalić status inwestowania na aktywny. Jednak nie jest nieodwracalna rzecz – jeśli tylko inwestor potrzebuje tymczasowego wycofania kapitału – może zawsze zmienić status. Plusem jest też to iż oprócz oferowania swoich pieniędzy inwestor w żaden sposób nie musi przejmować się całym procesem. Gdy klient trafia do towarzystwa – zajmuje się już nim przedstawiciel TPW. Najczęściej wizyta przedstawiciela ma miejsce w domu klienta, gdzie zostaje sporządzony wniosek o pożyczkę – weryfikowane są dochody klienta, możliwe przedmioty zabezpieczenia pożyczki i inne ważne kwestię. Centrala TPW zajmuje się weryfikacją, a następnie zostaje przez towarzystwo podjęta decyzja i bezzwłocznie przekazywana do klienta. To uczciwy układ dla każdej ze stron.

Więcej informacji na stronie www.tpw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com