Jak działa opłatomat? Opłatomaty w urzędach, bankach, gdzie warto wprowadzić opłatomaty?

Opłatomaty to urządzenia, które coraz częściej można zauważyć w polskich urzędach, bankach i innych instytucjach. Usprawniają one pracę ludzi i znacząco zmniejszają kolejki. Wyglądem przypominają bankomaty lub biletomaty obecne na przystankach. Na jakiej zasadzie działają opłatomaty i dlaczego warto je wprowadzić?

Opłatomaty – do czego służą?

Opłatomaty to urządzenia samoobsługowe, których głównym zadaniem jest wsparcie urzędów, poczty, banków czy innych instytucji administracyjnych. Odciążają one pracowników i przyczyniają się do większej samodzielności petentów. To z kolei wiąże się ze skróceniem kolejek do przysłowiowych okienek, większym komfortem i zaoszczędzonym czasem. Dzięki nim mamy do czynienia z kompletną automatyzacją procesów kasowych. Według informacji podanych na stronie jednego z producentów opłatomatów (www.mera-systemy.pl/oplatomat/), płatności można dokonywać banknotami lub kartami płatniczymi.

Zalety korzystania z opłatomatów

Wśród największych zalet wymienia się głównie usprawnienie pracy. Pracownicy urzędów nie muszą tracić czasu na pobieranie płatności od petentów, w tym czasie mogą zająć się sporządzaniem dla nich np. odpowiednich dokumentów. Z kolei zainteresowani nie muszą czekać w kolejce do tradycyjnej kasy. Co ważne, z opłatomatów mogą korzystać także osoby starsze, które na co dzień nie mają kontaktu z najnowszymi technologiami. Obsługa takich samoobsługowych urządzeń jest bardzo intuicyjna i wszystko jest dokładnie opisane na monitorze. Większość z opłatomatów ma nawet monitory przystosowane do osób, które mogą mieć problemy ze wzrokiem, dlatego nikt nie musi obawiać się korzystania z tych urządzeń.

Parametry techniczne opłatomatów

Sprawne korzystanie z opłatomatów możliwe jest dzięki niektórym parametrom tych urządzeń. Największą uwagę zwraca się oczywiście na ekrany. Niektóre wpłatomaty mogą mieć dotykowe, inne obsługuje się przyciskami przy monitorach. Zazwyczaj są one wysokokontrastowe, kolorowe i mają podświetlenie LED. Co ważne, w opłatomatach pojawiają się wielojęzykowe interfejsy, dzięki którym skorzystać z nich mogą także osoby, które nie znają języka polskiego. Większość tego typu urządzeń jest także odporna na różne zniszczenia. Mają wandaloodporne obudowy i zabezpieczenia przed kradzieżą. Mogą być użytkowane w różnych warunkach środowiskowych. Są odporne na wilgoć i wysokie temperatury.

Płatności w opłatomatach

W zależności od modelu, różne mogą być systemy płatności. Najpopularniejsze są te bezgotówkowe, czyli kartami. W urządzeniach znajdują się niezbędne moduły płatności zbliżeniowych (bezstykowych) obsługujące karty Visa i MasterCard, moduły płatności stykowych i aplikacje płatnicze. Oprócz tego, możliwe są także płatności tradycyjne, czyli gotówkowe. Większość opłatomatów posiada wbudowane moduły obsługi monet i banknotów, dzięki którym można sprawnie zapłacić za usługi. Oczywiście takie rozwiązania gwarantują także wydawanie reszty. Obsługa takich samoobsługowych urządzeń jak widać jest bardzo prosta i każdy może ułatwić sobie życie korzystając z praktycznych opłatomatów w urzędach i innych instytucjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com