Historia kredytowa bez tajemnic – wszystko o BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która gromadzi informacje o zaciągniętych zobowiązaniach wszystkich kredytobiorców. Właśnie w ten sposób powstaje historia kredytowa każdego z nas. Zanim zaczniesz starać się o kredyt gotówkowy w banku, sprawdź dane, które na Twój temat znajdują się w BIK. To pierwszy krok w celu weryfikacji swojej zdolności kredytowej.

Dlaczego powstał BIK?

BIK powstał z inicjatywy Związku Banków Polskich w celu minimalizowania ryzyka udzielania kredytów niewypłacalnym kredytobiorcom. Biuro Informacji Kredytowej zbiera, przechowuje oraz udostępnia dane o wszystkich aktualnych zobowiązaniach bankowych, ale również o tych, które już zostały spłacone. Jeśli posiadasz lub posiadałeś jakikolwiek kredyt gotówkowy bądź jakikolwiek inny kredyt, to możesz być pewny, że właśnie w BIK została utworzona Twoja historia kredytowa.

BIK ma być również gwarantem bezpieczeństwa obrotu pieniężnego, ma chronić przed nadmiernym zadłużaniem oraz wyłudzaniem kredytów.

Czy jesteś w BIK?

Każdy konsument ma prawo poznać swoją historię kredytową zawartą w BIK. Ma również prawo do:

  • poznania oceny punktowej nadawanej przez BIK,
  • kontroli danych zawartych w BIK,
  • ochrony przed wyłudzeniem kredytu poprzez powiadomienie z BIK,
  • powiadomień o zaległościach kredytowych.

Swoją historię kredytową w BIK można sprawdzać bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty można wnioskować o taką analizę w dowolnym czasie, o dowolnej częstotliwości. BIK przesyła raporty drogą mailową bądź na założone konto internetowe. Każdy konsument może również udać się osobiście do siedziby Biura Informacji Kredytowej.

Jakie dane są zawarte w BIK?

Informacje zawarte w BIK dotyczą wszystkich zobowiązań kredytowych, jakie zaciągnął w przeszłości lub obecnie konsument. Dane te dotyczą zarówno należności spłacanych terminowo, jak i tych, które były czy są realizowane nieregularnie. Co ważne, BIK gromadzi informacje o kredytach udzielanych przez banki, ale też SKOK-i i inne instytucje finansowe.

Okres przechowywania danych

Dane w BIK przechowywane są przez 5 lat od dnia, w którym minął termin umowy kredytowej. Przez 5 lat  w Biurze Informacji Kredytowej dostępne są również informacje o niespłaconych zobowiązanych. Czas ten liczony jest od terminu, w którym dopuszczono się zwłoki w płatnościach dłuższej niż 60 dni.

Jak sprawdzić historię kredytową?

Historię kredytową kredytobiorcy mogą sprawdzać oni sami albo banki, które z BIK współpracują. Warto przy tym dodać, że BIK jedynie udostępnia dane, nie dokonuje analizy zebranych informacji. Chcąc określić zdolność kredytową, banki posługują się specjalnymi systemami oceny punktowej, na przykład scoringiem (ocena ryzyka kredytowego).

BIK a BIG

Biuro Informacji Kredytowej bardzo często mylone jest z Biurem Informacji Gospodarczej. O ile BIK dostarcza informacje, jaki dokładnie kredyt gotówkowy zaciągnął konsument i czy spłaca go regularnie, tak BIG przechowuje dane dotyczące zupełnie innych zobowiązań.

W BIG zawarte są dane o osobach fizycznych oraz prawnych, które nie opłaciły rachunków czy faktur za telefon, internet, czynsz, prąd czy gaz. Do BIG przedsiębiorcy mogą zgłaszać też nieuczciwych kontrahentów, którzy nie wywiązali się z umowy i nie uregulowali płatności za wykonaną usługę czy nabyty produkt. To przestroga dla innych partnerów biznesowych.

One Comment on “Historia kredytowa bez tajemnic – wszystko o BIK”

  1. Jeżeli macie zamiar wziąć większy kredyt to zalecałbym wam konsultacje z jakimś specjalistom ponieważ tego typu firmy tak sporządzają umowy, że tylko doświadczony radca prawny Kraków będzie w stanie się w nich połapać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com