Gotówkowy, hipoteczny, ratalny… Uporządkuj swoją wiedzę o kredytach

Oferta banków w zakresie kredytów jest bardzo szeroka. Istnieje wiele pożyczek, charakteryzujących się odmiennym przeznaczeniem, różnymi warunkami udzielania czy parametrami. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z którejś z nich, powinniśmy poznać ich poszczególne rodzaje oraz specyfikę.

Kredyt dla osób fizycznych oraz kredyt dla podmiotów gospodarczych

Banki udzielają kredytów zarówno osobom fizycznym, jak i podmiotom gospodarczym. Ze względu na to, kto jest kredytobiorcą, wyróżnić można dwie podstawowe, duże grupy kredytów.

Pierwszą z nich są kredyty dla osób fizycznych, zwane także konsumenckimi. Drugą zaś kredyty dla podmiotów gospodarczych. Firmy pozyskiwać mogą środki na bieżącą działalność w ramach kredytu obrotowego. Warto dodać, że podział ten jest istotny głównie w przypadku dużych firm – osoba prowadząca jednoosobową działalność może bez przeszkód korzystać z kredytu konsumenckiego, pamiętając jednak o odpowiednim księgowaniu. W celu realizacji kosztownych przedsięwzięć i rozwoju działalności przedsiębiorstwa mogą starać się o kredyt inwestycyjny.

Rodzaje kredytów konsumenckich

Kredyty konsumenckie, przeznaczone dla osób fizycznych, podzielić można na dwie kategorie. Po pierwsze mamy tu do czynienia z kredytami mieszkaniowymi, zaciąganymi w celu sfinansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Po drugie, możemy starać się o kredyt konsumpcyjny (zobacz np. kredyt gotówkowy w totalmoney). Pod tym terminem kryje się znowu kilka różnych typów zobowiązań. Kredyt konsumpcyjny służyć ma zaspokajaniu potrzeb indywidualnych osób – od drobnych wydatków, przez zakup samochodów, po organizację ślubu i wesela czy kosztowną podróż.

Kredyt konsumpcyjny – dla kogo i na jaki cel?

Kredyty konsumpcyjne mogą być zaciągane bez konieczności podawania określonego celu lub celowo. Banki oferują kredyty gotówkowe, dostępne niemal dla wszystkich, pod warunkiem posiadania pozytywnej historii kredytowej w BIK oraz udokumentowanych stałych dochodów.

Szczególną odmianą kredytu konsumpcyjnego, często spotykaną i chętnie wykorzystywaną przez kredytobiorców, jest kredyt samochodowy. Przeznaczony jest on na sfinansowanie zakupu samochodu. Warto wspomnieć tu także o kredytach studenckich, cechujących się preferencyjnymi warunkami, między innymi niższym oprocentowaniem oraz odroczonym terminem spłaty. Formą pożyczki od banku również mieszczącą się w definicji kredytu konsumpcyjnego jest kredyt ratalny. Najczęściej służy on sfinansowaniu zakupu sprzętu AGD, mebli, elektroniki. Dzięki niemu podczas dokonywania zakupów tylko część kwoty musimy mieć gotówką lub na koncie. Pozostałą kwotę spłacamy w formie rat przez okres określony w umowie z kredytodawcą.

Kredyt mieszkaniowy i jego zabezpieczenie

Drugim rodzajem kredytu konsumenckiego, to jest przeznaczonego dla osób fizycznych, jest kredyt mieszkaniowy. Jak sama nazwa wskazuje, głównym celem jest zakup nieruchomości lub jej budowa. Realizacja inwestycji tego rodzaju wiąże się ze znacznymi kosztami, dlatego też uzyskanie kredytu mieszkaniowego jest trudniejsze niż gotówkowego i wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniego zabezpieczenia. Zazwyczaj rolę zabezpieczenia pełni sama nieruchomość – mówimy wtedy o kredycie hipotecznym. Istnieją jednak również inne formy zabezpieczenia, choć są one rzadko spotykane.

Planując skorzystanie z oferty kredytowej banku, warto uporządkować swoją wiedzę o kredytach oraz skorzystać z rankingów, kalkulatorów i porównywarek dostępnych w sieci. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy właściwą propozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com