Franczyza – wady i zalety

Prowadzenie własnej firmy jest marzeniem wielu osób. Wynika to z problemów ze znalezieniem pracy, chęci większej niezależności, a także z pragnienia poprawy sytuacji materialnej. Jednocześnie jednak założenie firmy jest bardzo poważnym wyzwaniem ze względu na trudną sytuację gospodarczą oraz inne przeszkody związane m. in. ze skomplikowanymi formalnościami oraz wysokimi kosztami.

Czym jest Franczyza?

Alternatywą dla takich osób może być skorzystanie z rozwiązania jakim jest franczyza. Na czym to polega? W dużym skrócie jest to możliwość prowadzenia własnego biznesu z wykorzystaniem znanego logo. W wielu przypadkach jest to skuteczny sposób na osiągnięcie wysokich dochodów z prowadzonej działalności, która będzie funkcjonowała pod znanym, łatwym do rozpoznania szyldem. Znana marka znacznie ułatwia przyciągnięcie nowych klientów, co często stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla początkujących przedsiębiorców.

Znana marka – mniejsze wyzyko

Kolejna bardzo ważna zaleta takiego rozwiązania to znacznie mniejsze ryzyko niepowodzenia. Niestety statystyki pokazują wyraźnie, że bardzo wiele firm, które rozpoczynają działalność, czeka bankructwo, dlatego na pewno warto jest wziąć pod uwagę wszystkie sposoby działania, które pozwolą zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu. Wprawdzie zakup franczyzy oznacza działanie na własne ryzyko, jednak firma będzie funkcjonować pod znaną nazwą. W założeniu ma to zapewnić większa liczbę klientów, a co za tym idzie również zminimalizować ryzyko bankructwa.

Sieci oparte na zasadzie franczyzy zazwyczaj kojarzą się większości osób z restauracjami typu fast-food, np. TelePizza. Tymczasem istnieje znacznie więcej znanych, rozpoznawalnych marek, które działają na tej zasadzie. Dlatego osoby, które zdecydują się na franczyzę mają dosyć szeroki wybór oprócz smażenia hamburgerów lub pieczenia pizzy.

Wiedza i zasady funkcjonowania

Podpisując umowę o współpracy na zasadzie franczyzy, obie strony decydują się na działanie zgodnie z określonymi zasadami. Do podstawowych obowiązków franczyzodawcy jest nie tylko udzielenie licencji na markę, ale także przekazywanie wiedzy na temat prowadzenia danego biznesu. Franczyzobiorca zobowiązuje się natomiast do płacenia opłat oraz przestrzegania ściśle określonych zasad funkcjonowania całej sieci.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że franczyza to nie tylko sama sprzedaż praw do używania logo, ale także cały system, który obejmuje systematyczną pomoc ze strony franczyzodawcy, która może dotyczyć np. szkoleń, kampanii promocyjnych oraz know-how dla danej branży. W zamian otrzymuje tzw. opłatę wstępną oraz pewien procent swoich dochodów. Uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczone na rozwój całej sieci, między innymi na prowadzenie badań marketingowych, przygotowanie nowych produktów oraz kampanie reklamowe całej marki. Oczywiście dokładne zasady takiej współpracy będą różnić się w zależności od konkretnej firmy, jednak ogólne reguły pozostają niezmienne.

Czy franczyza ma jakieś wady?

Franczyza ma również swoje wady, o których warto pamiętać, przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie. Na pewno jest ciekawą ofertą z punktu widzenia osób, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu biznesu ani naprawdę dobrego pomysłu na firmę. Nie sprawdzi się jednak w przypadku osób, którym zależy na dużej swobodzie działania, ponieważ w przypadku franczyzy trzeba ściśle przestrzegać zasad działania całej sieci. Nie zostaje wiele miejsca na własną inicjatywę lub kreatywne działanie. Całkowicie samodzielne prowadzenie firmy daje również szanse na stworzenie oraz wypracowanie własnej marki, a tym samym daje również znacznie większe szanse na osiągnięcie spektakularnego sukcesu.

Czy warto decydować się na franczyzę? Na pewno jest to stosunkowo bezpieczne rozwiązanie dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w biznesie, jednak obawiają się różnych przeszkód i komplikacji. Dobra pomoc ze strony franczyzodawcy będzie również cennym źródłem na temat danej branży oraz ogólnie na temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co na pewno będzie pomocne w przypadku założenia własnego przedsiębiorstwa.

2 Comments on “Franczyza – wady i zalety”

  1. Ostatnio widziałem ciekawą propozycję otwarcia punktu z lodami. Właściciel marki dostarcza logom, budkę, maszynę. My tylko płacimy prowizję no i zapewniamy klientów. Co myślicie? Opłaca się? A co z sezonowością? W zimie lody nie idą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com