Dotacje na narzędzia pneumatyczne – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Temat dofinansowań na uruchomienie działalności gospodarczej jest dobrze znany początkującym przedsiębiorcom, jednak niewiele mówi się o możliwości pozyskania środków z PUP na tzw. doposażenie stanowiska pracy. Z pewnością warto bliżej przyjrzeć się tej sprawie, zwłaszcza w kontekście kupowania popularnych ostatnio narzędzi pneumatycznych.

W jaki sposób otrzymać środki finansowe?

Powiatowe urzędy pracy oferują możliwość uzyskania refundacji części lub całości kosztów zakupu przedmiotów, które zostały nabyte w celu konieczności dalszego funkcjonowania firmy. Wliczone są tutaj przede wszystkim różnego rodzaju urządzenia i maszyny, wliczając również środki niezbędne do zapewnienia zgodności stanowiska pracy z przepisami BHP oraz wymaganiami ergonomii.

Podejmując tę decyzję, przedsiębiorca decyduje się na stworzenie nowego stanowiska w prowadzonym przez siebie zakładzie oraz zatrudnienie skierowanego przez urząd bezrobotnego, który w tym przypadku powinien posiadać odpowiednie uprawnienia operatorskie do wykonywania powierzonych obowiązków zawodowych.

Środki finansowe mogą zostać przekazane jedynie właścicielom działalności gospodarczych istniejących przez co najmniej pół roku, czyli okresu bezpośrednio poprzedzającego dzień złożenia wniosku. Przez te sześć miesięcy nie wolno było zmniejszać wymiaru czasu pracy zatrudnionego ani wypowiedzieć mu umowy. Inne warunki jakie należy spełniać to: brak wyroku sądowego za popełnienie przestępstwa gospodarczego w czasie ostatnich 2 lat, bieżące wypłacanie pensji pracownikom i regulowanie ich składek oraz oczywiście bezbłędnie sporządzony wniosek.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że złożenie wniosku dotyczącego refundacji wydatków poniesionych na doposażenie stanowiska jest ważne zanim przyjmiemy do pracy osobę bezrobotną. Jego zatrudnienie odbywa się po uzyskaniu pozytywnej decyzji urzędu oraz dokonaniu zakupów narzędzi i urządzeń pneumatycznych.

Wysokość dotacji zostaje określona w umowie pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem pracy, lecz według obowiązujących zasad, nie może ona przekraczać sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które w bieżącym okresie wynosi 4218,92 zł. Oznacza to, że maksymalna kwota zwrotu to dokładnie 25 313,52 zł.

Zawarcie umowy staje się jednocześnie zobowiązaniem właściciela firmy do zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze godzin przez 24 miesiące. Ten dwuletni okres dotyczy także konieczności utrzymania nowopowstałego stanowiska. Pracownicy urzędu z pewnością będą przeprowadzać jego rutynowe kontrole, głównie pod kątem przeznaczenia dofinansowania.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyborze narzędzi?

Kiedy będziemy pewni spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania refundacji, możemy śmiało zastanawiać się nad zakupem konkretnych urządzeń pneumatycznych.

W pierwszej kolejności należy porównywać sprzęt pod kątem wydajności oraz mocy jego silnika. Jest to najważniejszy parametr techniczny, który dopasowujemy do przeznaczenia nabywanych narzędzi (szczególnie ważne są parametry przy urządzeniach gazowych takich jak np. ten centrumgwozdzi.pl/kat/gwozdziarki-pneumatyczne-gazowe-akumulatorowe).

Powinniśmy również dokładnie sprawdzać ich wagę. Akcesoria działające na zasadzie sprężonego powietrza są jednymi z najlżejszych, w związku z czym warto wybrać przedmiot łączący ze sobą stosunkowo dużą moc i niewielki ciężar. Pamiętajmy, że nasi pracownicy będą z nich korzystać przez całą swoją zmianę. Urządzenia nie mogą stanowić zbyt dużego obciążenia.

Długość przewodu, przez który przepływa powietrze, również odgrywa kluczową rolę. Musimy dostosować ją do naszego miejsca pracy. W przypadku hal o dużej powierzchni musi być on na tyle rozciągnięty, aby narzędzie, do którego jest podłączone, mogło bez żadnych problemów docierać do każdego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com