Darmowe konto dla firm w Polsce?

Niektóre firmowe konta, promowane jako „darmowe”, pobierają z reguły szereg ukrytych opłat, które w praktyce oznaczają konieczność pogodzenia się z comiesięcznymi płatnościami za prowadzone operacje, czy też prowizją od każdej wypłaty w bankomacie. Przyglądamy się ofercie największych polskich banków i szukamy odpowiedzi na pytanie – czy konto firmowe może być naprawdę za darmo?

Konto firmowe przeznaczone jest do zarządzania finansami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, przez co opłaty za jego prowadzenie – na przykład za prowadzenie rachunku, za korzystanie z karty płatniczej czy dokonywanie przelewów – przedsiębiorca może wliczyć w koszty prowadzenia takiej działalności. Posiadanie rachunku tego rodzaju jest bez wątpienia niezbędne, również ze względu na ułatwione rozliczanie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym, czy też dodatkowe rozwiązania, które pomagają w prowadzeniu księgowości. Posiadanie konta tego rodzaju pozwala także na korzystanie z dodatkowych usług kierowanych dla firm, dla których banki przewidują odrębne wymagania i zasady (na przykład kredyty dla firm).

Specyfika kont firmowych

Oferty związane z prowadzeniem rachunków dla firm w polskich bankach, skierowane są z reguły dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych (Prawo dewizowe – ustawa z dnia 27.07.2002 r.). Przy porównywaniu ofert polskich banków skierowanych dla firm należy jednak pamiętać przede wszystkim o ukrytych opłatach za prowadzenie rachunku czy korzystanie z karty. Przy wyborze banku warto wczytać się w drobne zestawienia warunków i opłat – wiele zależy bowiem od dodatkowych czynników, na przykład od przychodów firmy. Dodatkowe prowizje związane z wypłatą pieniędzy w bankomacie czy dokonywaniem przelewów to również popularna forma pobierania opłaty za teoretycznie „darmowe” konto firmowe. Jak to wygląda w praktyce i na jakiego rodzaju warunki warto zwrócić uwagę podczas analizy ofert kierowanych do firm przez polskie banki?

Ukryte płatności

Opłaty związane z prowadzeniem konta firmowego mogą zależeć od różnych czynników. Jednym z popularniejszych jest konieczność wykonania określonej liczby przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miesiącu, bądź nawet osiągnięcie konkretnego progu przychodu (przy czym bardzo często przelewy między rachunkami własnymi firmy zostają z tej łącznej kwoty wyłączone). W praktyce trudno znaleźć w Polsce bank, który oferowałby darmowe konto firmowe nieograniczone limitami czy konkretnymi wymaganiami. Wyjątkiem jest Bank SMART, którego SMART Biznes Konto ( http://www.banksmart.pl/konta/smart-biznes-konto/) promowane jest jako jedyne w Polsce, faktycznie pozbawione ukrytych opłat konto firmowe. Czym ta oferta wyróżnia się na tle konkurencji?

Opłaty za prowadzenie konta firmowego

Oprócz wspomnianych warunków związanych z przelewami do ZUS czy określoną sumą transakcji lub przychodów (z których niewywiązanie się pociąga za sobą stałe opłaty miesięczne, wynoszące zwykle od kilku do kilkunastu złotych), polskie banki pobierają także inne opłaty związane z prowadzeniem rachunku na koncie firmowym. Przykładem mogą być prowizje od zewnętrznych przelewów krajowych, na przykład konto firmowe mBank mBiznes Standard pobiera 1 zł 50 groszy za jeden przelew, a ING w pakiecie Konto Direct dla Firmy 90 groszy (jednak tylko w przypadku niespełnienia wymagań związanych z przelewami do ZUS lub US oraz minimalnym obrotem na koncie). Pakiet SMART Biznes Konto w Banku SMART faktycznie nie pobiera żadnych opłat za wykonywanie takich przelewów.

Karta płatnicza a konto dla firm

Polskie banki pobierają często opłaty za wydanie karty płatniczej, a także opłaty miesięczne za jej użytkowanie. Wypłaty z bankomatów w kraju oraz na świecie, w tym wypłaty gotówki przez usługę cashback, również obarczone mogą być koniecznością zapłacenia prowizji. Przykładowo, PKO BP w Pakiecie Mobilnym dla Firm pobiera aż 3,5% za wypłaty w polskich bankomatach (wyjątkiem jest jedynie sieć bankomatów PKO BP gdzie opłata stała wynosi 1 zł). W przypadku kont firmowych opłaty wynikające z wypłaty z bankomatów w Europie i na świecie mogą również stanowić poważny problem, szczególnie jeśli działalność firmy wiąże się z koniecznością odbywania podróży służbowych poza granice Polski. Przykładowo mBank (w pakiecie mBiznes Standard) pobiera 3%, a PKO BP (w pakiecie Pakiet Mobilny dla Firm) 3,5% prowizji (w obu przypadkach minimalna wypłacana kwota ustanowiona jest na 10 zł). W przypadku Banku SMART rzeczywiście nie ponosi się żadnych opłat za wydanie i posiadanie karty, a wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i na całym świecie nie obarczone są żadnymi prowizjami czy limitami.

Wybór oferty dla firm

Wybór banku to jedno, jak natomiast wygląda proces otworzenia rachunku dla firm? Jest to coraz łatwiejsze – dziś do założenia takiego konta z reguły wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport oraz szczegółowe dane dotyczące firmy (takie jak na przykład NIP, REGON, nazwa, kod PKD, numer telefonu, adres siedziby i informacje o charakterze prowadzonej działalności). Sam wniosek, z reguły można składać przez Internet (zarówno za pomocą smartfonu jak i komputera), a potwierdzenie danych dokonuje się poprzez symboliczny przelew (z dowolnego banku indywidualnego) lub przez podpisanie umowy dostarczonej przez kuriera.

Otwarcie konta firmowego jest więc jedynie formalnością, najwięcej czasu należy więc poświęcić na wybór odpowiadającej naszym wymaganiom oferty. Warto także pamiętać, że niektóre z dodatkowych usług i funkcjonalności także bywają obarczone koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów. Przy wyborze oferty dla firm warto także zwrócić uwagę na wsparcie dla platformy mobile, co umożliwia pełną kontrolę rachunku z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie, w tym wykonywanie przelewów czy dostęp do historii konta. Tutaj znów warto zwrócić uwagę na ofertę Banku SMART, gdzie duży nacisk położony został właśnie na bankowość mobilną, a konto firmowe jest faktycznie pozbawione ukrytych opłat. Wydaje się więc, że jest to obecnie najbardziej atrakcyjna oferta dla firm w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com