Czym jest leasing samochodowy?

Nie każdego młodego przedsiębiorcę stać na zakup samochodu w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Także weterani często mogą mieć problem ze zgromadzeniem odpowiedniej kwoty. Często zdarza się również, że auto ma być potrzebne tylko przez pewien okres, po którym najlepiej się go pozbyć, ale to generuje kolejne problemy, stosy wypełnionych dokumentów i wiele wizyt w urzędach. Rozwiązaniem może być leasing samochodowy.

Zasady działania

Leasing można porównać do wynajmu długoterminowego. Te dwie definicje dzielą dość istotne różnice, jednak idea jest bardzo podobna. Zewnętrzna firma daje w użytkowanie przedsiębiorcy samochód, który ma wykorzystywać również w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Auto przez cały czas jest własnością leasingodawcy, nie może jednak go zabrać w dowolnym dla siebie momencie. Umowę spisuje się okres z reguły od roku do pięciu lat i o ile nie zaszły rażące niezgodności z umową, przedsiębiorca może być spokojny. Takim zdarzeniem jest chociażby całkowite zniszczenie samochodu, które spowoduje konieczność natychmiastowej spłaty wartości samochodu. W momencie, gdy nie dojdzie do żadnego takiego wypadku, przedsiębiorca co miesiąc uiszcza opłatę za korzystanie z samochodu.

Koszty

Dwiema charakterystycznymi cechami leasingu jest wpłata własna i wykup. Wpłata własna to kwota, którą przedsiębiorca uiszcza w momencie podpisywania umowy leasingu. Z reguły nie powinna być niższa niż 10 proc. wartości samochodu, gdyż leasingodawca może się nie zgodzić na takie warunki. Nie ma natomiast maksymalnego limitu. Im więcej zostanie wpłacone na samym początku, tym niższe będą miesięczne raty. Wykup jest kwotą, za którą przedsiębiorca może wykupić samochód po zakończeniu umowy leasingu. Ma on prawo do pierwokupu, a leasingodawca nie powinien mu tego odmawiać. Ważne jest jednak dokładne przeczytanie umowy przed jej podpisaniem. Co do zasady, kwota wykupu jest niewielka i z reguły wynosi 1 proc. wartości samochodu. Oczywiście, może być wyższa, ale wtedy mówimy już o wynajmie długoterminowym. Obie te opłaty sumuje się i odejmuje od ceny samochodu. Pozostałą należność rozkłada się na raty, przy czym są one obarczone dodatkowo odsetkami oraz wszystkimi ubezpieczeniami, na które leasingobiorca nie może się nie zgodzić. Czyli, im więcej zobowiążemy się wpłacić jednorazowo, tym mniej będzie do zapłaty w ratach i tym mniejsze będą odsetki. Standardowo, koszty leasingu wynoszą ok. 116 proc. wartości samochodu.

Plusy i minusy

Bardzo dużym minusem jest konieczność wykupienia ubezpieczeń od wszystkiego. Począwszy od OC, AC, od kradzieży, zniszczenia i cokolwiek sobie leasingodawca jeszcze wymyśli. Jest to logiczne postępowanie, gdyż firma chce mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia z udziałem samochodu, odzyska swoje pieniądze. Kwota tych ubezpieczeń sięga nawet do 200 złotych miesięcznie, choć niektórzy proponują stawki o połowę niższe. Przedsiębiorca nie ma także możliwości wyboru ubezpieczyciela – po prostu dostaje rachunek do zapłaty. Dla niektórych przedsiębiorców bardzo dużym plusem jest możliwość oddania samochodu leasingodawcy, czyli rezygnacja z wykupu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli auto było bardzo mocno eksploatowane i po wygaśnięciu umowy nie nadaje się już do dalszej jazdy. Bez problemu taki pojazd się zwraca i nie trzeba kłopotać się jego wyrejestrowywaniem i złomowaniem. Leasing wydaje się również droższy od kredytu samochodowego, jednak nie do końca tak jest. W tym przypadku można odliczyć od dochodu pełne raty leasingowe, a więc do kosztów wlicza się cała wartość samochodu. Niestety, w przypadku kredytu odliczać można tylko odsetki. Będąc przedsiębiorcą, koszty tych dwóch produktów są praktycznie takie same, a czasami leasing jest nawet tańszy. Nie można oczywiście zapomnieć jeszcze o najważniejszej wadzie takiego rozwiązania. Przedmiot leasingu jest własnością obcej firmy. Nie możemy o nim decydować, zmienić go czy naprawić samemu na własnym podwórku. Takie działania są pogwałceniem umowy i mogą zakończyć się jej zerwaniem i obowiązkiem natychmiastowego uiszczenia pozostałych do spłaty rat.

Źródło:

2 Comments on “Czym jest leasing samochodowy?”

  1. Leasing na samochód dla firmy jest dobry pod warunkiem, że firma ma jakiś dochód. Kolega chciał kupić sobie samochód na świeżo założoną firmę, która przynosiła mu miesięcznie czystego dochodu coś koło 12-15 tys. ale leasing mu odmówił bo firma miała dopiero 5 miesięczną historię :/ No i teraz wypożycza samochód przez https://comfortcar.pl/. Jest zadowolony ale i tak myśli o swoim aucie. Firma musi mieć co najmniej 12 miesięcy działalności. Choć to i tak pewnie zależy od leasingodawcy.

  2. Czym jest leasing każdy wie. Pytanie tylko czy on tak bardzo się opłaca? Moim zdaniem nie, a już na pewno nie dużym i średnim firmom, bo te coraz częściej wolą wynajmować całe floty samochodów (np. w leasetake). Leasing nie jest też dla mikroprzedsiębiorstw ani dla ludzi na samozatrudnieniu, gdyż dla większości z nich to jawne założenie sobie pętli na szyję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com