Czym grozi firmie zły harmonogram pracy?

Około dwudziestego dnia miesiąca większość przedsiębiorców zaczyna uskarżać się na ból głowy. Właśnie wtedy zawisa nad nimi przykry obowiązek ułożenia optymalnego harmonogramu pracy. Nie zdając sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma grafik dla funkcjonowania firmy, osoby decyzyjne często wykonują swoje zadanie byle jak. Tymczasem na żadną bylejakość nie ma tutaj miejsca. Zobacz sam, czym grozi firmie nieprawidłowe podejście do układania harmonogramu dla pracowników.

1. Olbrzymimi karami za łamanie prawa pracy

Jeśli prowadzisz biznes, musisz znać i rozumieć przepisy Kodeksu Pracy. Określają one takie kwestie, jak na przykład dopuszczalną liczbę godzin w ciągu dnia i tygodnia, wymaganą liczbę i długość odpoczynków czy chociażby długość okresu rozliczeniowego. Grafik pracy musi uwzględniać wszystkie te regulacje – jeśli tak nie będzie, firma może zostać ukarana bardzo wysokimi karami (nawet do 30 tysięcy złotych).

2. Uszczerbkiem na wizerunku przedsiębiorstwa

Nietrudno zgadnąć, że porządne rozplanowanie czasu pracowników mocno wpływa na wizerunek firmy. Gdy nie przestrzega ona Kodeksu Pracy, odczuwa to nie tylko kadra, ale też szereg klientów oraz kontrahentów. Dzieje się tak w związku z dezorganizacją pracy, opóźnieniami w realizacji zleceń i wyłaniającymi się problemami finansowymi. Nie ryzykuj zrujnowaniem wizerunku firmy – zamiast tego wspomóż się fachowym programem do ustalania harmonogramu, np. tym ze strony GrafikOptymalny.pl.

3. Utratą lojalności własnych pracowników

Jeszcze bardziej bezpośrednim efektem od złej prasy w branży jest odwrócenie się od pracodawcy jego własnej kadry. Układając grafik, nie wolno ignorować żadnych sugestii czy próśb kierowanych w naszą stronę. Nie da się dogodzić każdemu, ale gdy godziny pracy są długie albo obejmują weekendy, matka ma w domu małe dziecko, ktoś wybiera się na egzamin, ktoś na wesele, a jeszcze ktoś inny na badania, na które czekał od roku – warto wziąć to pod uwagę. Ignorując takie głosy, ściągamy na siebie utratę lojalności pracowników, masowe urlopy na żądanie i absolutną dezorganizację pracy, nie mówiąc już o kosztownej, częstej rotacji personelu.

4. Problemami finansowymi

Zawsze należy przytomnie oceniać liczbę rąk potrzebną do pracy w danym momencie. Widać to zwłaszcza w usługach, gdzie w soboty sklepy są oblegane, ale przed południem w ciągu tygodnia już niekoniecznie. Żeby wydatki na kadrę pozostały zoptymalizowane, liczba pracowników musi być dobrze dobrana do przewidywanej liczby klientów (co warto wziąć pod uwagę zwłaszcza w okresie świątecznym). Należy unikać zmian na zakładkę, starać się optymalizować koszty, a dzięki temu mnożyć zyski. Ignorancja w tym zakresie może zbyt łatwo spowodować problemy finansowe. Więcej o tym, jak stworzyć dobry harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com