Czy istnieje idealny kandydat na pracownika?

Poszukując idealnego pracownika, zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy starają się pozyskać kandydata, który będzie legitymował się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. To jednak tylko część wymagań stawianych osobom ubiegającym się o dane stanowisko. Równie ważne są bowiem indywidualne cechy charakteru i predyspozycje. Czy rzeczywiście tylko długa lista wymagań definiuje idealnego kandydata na pracownika?

Swego czasu, wśród pracodawców przeprowadzono ankietę, która miała odpowiedzieć na pytanie, jakie cechy świadczą o tym, że kandydat ma szansę stać się idealnym pracownikiem. Wyniki tego badania były nieco zaskakujące.

Najbardziej cenione okazały się takie cechy, jak: odpowiedzialność, wywiązywanie się ze zobowiązań, umiejętność współpracy i lojalność wobec pracodawcy. Co najmniej zastanawiające jest to, że kreatywność i innowacyjność zajęły ostatnie miejsca w rankingu.

Trzeba też zauważyć, że jakkolwiek pracodawcy cenią wiedzę kandydatów, ich znajomość języków obcych, to ważniejsza dla niech jest umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce. Stąd chętniej zatrudniane są osoby z doświadczeniem, niż te z 3 fakultetami, ale bez żadnej praktyki.

Bazując na różnych informacjach, wielu rozmowach z pracodawcami i rekruterami, można sprecyzować kilka cech, które określają idealnego kandydata, a które jeszcze jakiś czas temu nie miały aż takiego znaczenia.

Umiejętność odnalezienia się na różnych stanowiskach pracy

Dziś ceni się osoby, które pomimo, że zajmują konkretne stanowisko, to są w stanie sprawdzać się w innych dziedzinach. O tym, jak bardzo cenione są osoby zatrudnione na przykład na stanowisku kierownika biura, które potrafią odnaleźć się w prostej księgowości, w tematach marketingowych, a nawet doradczych, przekonał się już niejeden pracodawca.

Często okazuje się bowiem, że osoba, która z doskoku zostaje włączona do zespołu pracującego nad danym projektem, może zaskoczyć trafnością, pomysłowością i świeżym spojrzeniem na opracowywany temat. Praktyka pokazuje, że takie osoby, pomimo braku wykształcenia kierunkowego, robią niezwykłą karierę w marketingu, w finansach lub innych dziedzinach.

Wytrwałość w realizacji i doprowadzanie zadań do końca

Te cechy są w zasadzie kluczowe w każdym działaniu, bo inaczej cele i zadania pozostawałyby tylko w głowie lub na papierze i nigdy nie doczekałyby się realizacji. Wszyscy wiemy, że osiąganie założonych rezultatów nie jest proste i wymaga często ogromu żmudnej pracy. Wszyscy też wiemy, że nie każdy jest w stanie wytrwać przez dłuższy czas, wykonując te same czynności, spędzając każdą chwilę na mozolnym poruszaniu się w kierunku celu. Wiele osób poddaje się w połowie drogi.

Tylko wytrwałość i konsekwencja w realizacji powierzonych zadań czyni pracownika wartościowym elementem zespołu. Nawet najlepiej wykształcony człowiek, jeśli nie będzie potrafił doprowadzać do końca rozpoczętych tematów, będzie mizernym elementem całej układanki.

Szacunek do ludzi

Niemal każda osoba poszukująca pracy w swoim CV chwali się umiejętnością pracy w zespole. Niestety nie każda z nich rzeczywiście potrafi współpracować w grupie. Ludzie często zapominają o tym, że zespół ludzi musi darzyć się szacunkiem, bo tylko wówczas można efektywnie pracować nad wspólnym celem.

To, jak kandydat potrafi odnaleźć się wśród współpracowników, można zaobserwować przyglądając się temu, jak traktuje on i zwraca się do osób mu podległych. Wiele osób zapomina, że każdy zasługuje na szacunek, bez względu na funkcję, jaką pełni w grupie.

Jeśli poszukujesz pracowników idealnych, zwróć się do profesjonalistów, którzy właściwie potrafią ocenić kompetencje kandydatów. Rekruterzy, których znajdziesz na www.people.com.pl, z pewnością potrafią dokonywać bezbłędnej selekcji. Są oni w stanie wyłonić idealnego kandydata, który może stać się wartościową częścią Twojego zespołu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com