Co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę?

[Artykuł sponsorowany]

Ponad 30% wszystkich faktur wystawianych przez polskich przedsiębiorców jest opłacanych po terminie, a przeciętny czas oczekiwania na zapłatę, wydłużył się do, blisko, czterech miesięcy. Te niepokojące dane zostały opublikowane w raporcie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw,” przygotowanym przez Krajowy Rejestr Długów. Czy to oznacza, że przedsiębiorcy są skazani na łaskę i niełaskę kontrahentów? Na szczęście na rynku już funkcjonują rozwiązania, które, w znacznym stopniu, pozwalają wyeliminować brak płatności za fakturę. Co zatem zrobić z niezapłaconą fakturą?

Co zrobić z niezapłaconą fakturą? – odpowiedzi szukają tysiące przedsiębiorców

Raport Krajowego Rejestru Długów został opublikowany w kwietniu 2018 roku. Oprócz tego, że określa brak płatności za fakturę jako powszechny problem, dodatkowo pokazuje też, że skala zjawiska nie maleje, a rośnie. Podobne badanie wykonywane jest bowiem cyklicznie, zaś na podstawie danych z poprzedniego raportu (ze stycznia 2018 roku) wynika, że liczba faktur, które opłacane są po terminie, jest większa o blisko 3%, czyli wzrost, pomimo tego, że niewielki – występuje. O wiele większe obawy wzbudza jednak druga informacja, czyli czas oczekiwania na pieniądze – ten, wzrósł aż o trzy tygodnie! Trudno wskazać jednoznacznie, skąd bierze się taki trend. W końcu koniunktura na rynku jest obecnie dobra, więc trudno uwierzyć w fakt, że aż tak wiele firm i podmiotów ma problem z terminowym płaceniem swoich zobowiązań.

Brak płatności za fakturę – z czego wynika ten problem?

wady i zalety faktoringuMożna zatem przypuszczać, że brak płatności za faktury, nie wynika z problemów finansowych, a jest raczej spowodowane niewłaściwymi nawykami. Co więcej, biorąc pod uwagę skalę zjawiska, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że przedsiębiorstwa, które zwlekają z płatnością za faktury, same borykają się z tym problemem. Nie otrzymują pieniędzy w terminie, więc przeciągają wcześniej deklarowane terminy własnych zobowiązań. Jest to więc samonapędzający się mechanizm. Co zatem zrobić jeśli wielu kontrahentów przeciąga terminy płatności, co niekorzystnie wpływa na sytuację finansową własnej firmy? Dobrym pomysłem jest faktoring. Jest to rozwiązanie, które pozwala wyprzedzić problemy z przeterminowanymi płatnościami. Jak działa w praktyce?

Faktoring, czyli jak wyprzedzić problem braku płatności za fakturę

Faktoring to rozwiązanie, w którym instytucja oferująca usługę, nabywa fakturę od firmy, która oczekuje na płatność i wypłaca jej równoważność od ręki. Jednocześnie, przejmuje też kontakt z kontrahentem i bierze na siebie ściągnięcie należności w terminie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie można zwlekać do czasu, aż faktura stanie się przeterminowana. Należy bowiem uprzedzić ten fakt i zgłosić się z fakturą, nim minie termin jej płatności.  Przykładem firmy specjalizującej się w usługach faktoringu jest https://faktoria.pl/. Korzyść dla przedsiębiorcy jest wielowymiarowa. Przede wszystkim, od razu otrzymuje należne pieniądze, nie musi upominać się o swoją należność, może też lepiej planować swoje wydatki i inwestycje – ma bowiem pewność, że pieniądze za produkty i usługi, które oferuje, na pewno trafią do niego odpowiednio wcześniej. Co więcej, faktoring pozwala nie tylko od razu uzyskać pieniądze za fakturę, ale również daje pewnego rodzaju bufor – tak zwany okres regresu – dzięki któremu, nawet przeterminowane faktury są mniej uciążliwe. Dodatkowo instytucja finansowa, która oferuje usługę faktoringu, wspiera klienta w ściągnięciu należności od kontrahenta – ma do tego bowiem większą i skuteczniejszą pulę instrumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com