Co zrobić, aby klienci nie opuszczali naszej strony?

Zazwyczaj najwięcej poradników dla osób z branży e-commerce, a także posiadających własne witryny internetowe, dotyczy skutecznego pozyskiwania klientów. Kluczową rolę odgrywają tutaj działania SEO takie jak pozycjonowanie stron, pozyskiwanie linków, tworzenie przyjaznego dla użytkownika contentu etc. Jednak by osiągnąć sukces, pozyskać lojalnych czytelników i określone wyniki sprzedażowe należy zrobić wszystko, aby jak najdłużej zatrzymać potencjalnego klienta na stronie. Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania może sprawić, że użytkownik chętniej kliknie na Twoją stronę www.

Nie daje to jednak gwarancji, że dokona zakupu, czy pozostanie na Twojej witrynie na dłużej. Pierwsze sekundy na Twojej stronie mogą sprawić, że powróci do wyników wyszukiwania lub całkowicie zrezygnuje z przeglądania.

Czym jest współczynnik odrzuceń?

Masz mocną pozycję w wynikach wyszukiwania, inwestujesz w reklamy, a zyski wciąż nie rosną? W takim przypadku warto jest przeanalizować ruch, a także zachowania użytkowników na Twojej stronie. Najbardziej powszechną i skuteczną platformą do wykonania tego typu działań jest Google Analytics. Ta usługa pozwala na dokładne prześledzenie zachowania użytkownika na Twojej stronie internetowej, począwszy od pierwszego kliknięcia, przez przejścia na pozostałe podstrony, aż do momentu rezygnacji z przeglądania. Istotną kwestią jest bounce rate, czyli współczynnik odrzuceń​. Ta procentowa wartość oznacza wyjścia użytkowników po odwiedzeniu strony bez żadnych interakcji. Ich rezygnacja z przeglądania Twojej witryny to dla Google znak, że nie spełnia ona oczekiwań użytkowników, co prawdopodobnie wpływa na obniżenie pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Czy współczynnik odrzuceń jest istotny dla każdego?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie… Wszystko bowiem zależy od tego, w jakim celu powstała Twoja witryna. Jeżeli jesteś właścicielem sklepu internetowego, a Twoim celem jest zachęcenie użytkownika do przejścia ze strony głównej do sklepu online, dokonania zakupu, lub wykonania konkretnej akcji komercyjnej, to Twój współczynnik odrzuceń powinien być niski. Świadczy on bowiem o tym, czy Twoja strategia e-commerce jest skuteczna, czy używasz odpowiednich zawołań do akcji (CTA), czy Twoja strona szybko się ładuje, czy jest czytelna etc. Podsumowując, w biznesie sprzedażowym współczynnik odrzuceń to strategiczna wartość, którą trzeba monitorować i podejmować liczne próby, by była jak najmniejsza.

Z drugiej strony, jeżeli Twoja witryna to onepage, a kontakt z klientem odbywa się w rzeczywistości, to wysoki współczynnik odrzuceń nie powinien Cię martwić. Twoim celem jest bowiem to, że użytkownik znajdzie Twoją stronę i zapozna się z jej treścią. Co zrobi dalej – to Ciebie nie interesuje. W tym przypadku współczynnik odrzuceń nie ma żadnego znaczenia, ponieważ nie przekłada się na żadną rzeczywistą wartość.

Google Analytics działa wszędzie tam, gdzie zainstalowany został specjalny kod. Są to również blogi, portale internetowe, witryny informacyjne i wiele, wiele innych. Zaletą współczynnika odrzuceń jest to, że możesz dopasować jego wynik do swoich potrzeb. Duże portale takie jak Onet.pl, Wp.pl i inne, najwięcej zarabiają na reklamach i treściach sponsorowanych. Dzięki współczynnikowi odrzuceń mogą sprawdzić, czy ich działania marketingowe są skuteczne, a ilość reklam nie jest zbyt przytłaczająca dla użytkownika. Przykładowo: gdyby część użytkowników rezygnowała w tym samym momencie z przeglądania portalu, to byłby to alarmujący sygnał wymagający interwencji.

Jak analizować współczynnik odrzuceń?

Wiesz już, że współczynnik odrzuceń to wartość mówiąca o rezygnacji użytkownika z przeglądania Twojej strony. Aby wyeliminować współczynnik odrzuceń, przeanalizuj następujące czynniki, które mają wpływ na porzucenie strony:

  • zbyt długo ładująca się strona,
  • nieintuicyjny projekt strony,
  • błędy na stronie,
  • brak interesującego tekstu lub jego nadmiar,
  • brak linkowania wewnętrznego,
  • wyskakujące okienka, reklamy, etc.

Najłatwiej sprawdzisz, czy Twoja strona została stworzona pod użytkownika, jeśli poprosisz znajomego lub osobę niezwiązaną z Twoją firmą o próbę zrobienia zakupów, zapoznania się z ofertą, czy po prostu przejrzenia Twojej witryny. Wtedy dowiesz się z pierwszej ręki, czy przeglądanie Twojej strony jest łatwe i czy zachęca do zrobienia zakupów. Oczywiście indywidualna opinia nie będzie zgodna z zachowaniem wszystkich użytkowników. Do tego właśnie został stworzony Google Analytics.

Co zrobić, by zmniejszyć współczynnik odrzuceń?

Dokładne wyniki dotyczące analizy zachowania użytkowników i ruchu na stronie znajdziesz w programie Google Analytics. Pamiętaj więc by zainstalować odpowiedni kod na swojej stronie internetowej, aby Analytics mógł na bieżąco pobierać dane dotyczące ruchu i konwersji.

Monitorowanie ruchu na stronie internetowej, zwłaszcza przy pomocy Google Analytics, pozwoli Ci wyeliminować błędy i polepszać witrynę zgodnie z preferencjami użytkowników. Dzięki temu współczynnik odrzuceń będzie stopniowo spadał, a zyski Twojej firmy będą rosnąć.

Pamiętaj również o budowaniu długotrwałych relacji z klientami. Nagroda w postaci lojalnego i zadowolonego klienta jest niezwykle wartościowa!

Polecamy:
ABC pozycjonowania stron w Internecie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com