Chcesz zachować pełną kontrolę nad wielkością produkcji w swojej firmie? Pomocne okazać się mogą wydruki 3D

Drukarki kojarzą nam się głównie z drukiem w przestrzeni 2D, co dawało nieco ograniczoną formę w ostatecznym wyglądzie wydruku. Odkąd jednak zaczęło być głośno o drukarkach trójwymiarowych, można już mówić nie tylko o drukowaniu w formie 3D, ale również w całym procesie tworzenia, a taką możliwość dają nam właśnie drukarki trójwymiarowe.

Krótko o drukarkach 3D

Choć historia drukarek 3D sięga lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to powstała pierwsza maszyna drukująca trójwymiarowo, to o samych maszynach zrobiło się głośno stosunkowo niedawno. Miniony czas upłynął pod znakiem uzyskiwania patentów, zmiany technologii i jakości samego druku i wreszcie stworzenie odpowiednika przygotowanego do użytku domowego.

Do tej pory urządzeni drukujące trójwymiarowo znacznie częściej znajdują swoje miejsce w zakładach produkcyjnych, zwłaszcza ze względu na swoje możliwości szerokiego zastosowania i produkcji. Same maszyny mogą wydrukować różnego rodzaju prototypy, co jest wykorzystywane w przemyśle, a także elementy wykorzystywane w dziedzinie medycyny, takie jak implanty czy protezy, aż po urządzenia codziennego użytku czy zabawki, co daje pole do popisu wszelkiego rodzaju producentom.

Jak wykorzystać drukarkę 3D w produkcji?

Choć określenie drukarka może kojarzyć nam się z zapleczem biurowym, to jej trójwymiarowy odpowiednik znajduje szersze zastosowanie. Maszyny drukujące w formacie 3D wykorzystywane są do produkcji, zyskując coraz szersze grono zadowolonych użytkowników. Jakie są zalety płynące z korzystania z takiej drukarki? Po pierwsze, pełen wachlarz materiałów możliwych do wykorzystania w produkcji. Drukować trójwymiarowo można z praktycznie każdego topliwego materiału, nawet z czekolady. Kolejną kwestią jest możliwość samodzielnego zaprojektowania wyglądu drukowanego przedmiotu.

Osoba zajmująca się produkcją może samodzielnie uczynić to w programie służącym do projektowania przedmiotów, który współpracuje z drukarką 3D. Daje nam to możliwość stworzenia produktu zgodnie z naszą wizją. Nie bez znaczenia pozostaje także tempo produkcji, co jest szczególnie ważną kwestią na każdej linii produkcyjnej. Tworząc produkt na większą skalę można niemal cały czas monitorować proces i tempo produkcji, a dodatkowo- co daje nam możliwość naprawdę niewielka ilość linii produkcyjnych- wytwarzać pojedyncze egzemplarze wytwarzanych przedmiotów, co daje możliwość także tworzenia na zamówienie. Dzięki takiej pracy maszyny jej użytkownik ma możliwość monitorowania tempa samej produkcji, a także pełen wgląd w sam proces produkcyjny, co jest niezmiernie ważne.

Drukarki 3D w przemyśle

Choć same drukarki trójwymiarowe nie są produktem nowym, to są nadal w mniejszości, jeśli chodzi o wykorzystanie jej w przemyśle produkcyjnym. O samym sprzęcie zrobiło się głośno, kiedy to zaczęło się mówić o wykorzystaniu drukarek 3D w medycynie, a dokładnie w procesie wytwarzania protez i implantów. Miejmy jednak nadzieję, że proces ten się nieco zmieni i drukarki 3D będą coraz częściej gościły w naszych przedsiębiorstwach.

Opracowano wspólnie z serwisem rapidcrafting.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com